Izrael nařídil vyklizení Arafatova sídla

Izraelská armáda celý den pokračovala v demolici sídla palestinského předáka Jásira Arafata v Ramalláhu. Vojáci prezidentský komplex systematicky ničí za pomoci tanků, výbušnin a buldozerů. Už z něj zbyla pouze hlavní budova. Židovský stát tak chce dosáhnout vydání dvaceti Palestinců, stíhaných kvůli teroristickým útokům, kteří se v sídle nacházejí. Večer Izrael nařídil podle agentury AFP okamžitou evakuaci všech lidí zdržujících se v budově, protože prý dojde k "silné explozi".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oblaka dýmu nad sídlem J. Arafata | Foto: ČTK/AP

Izraelští představitelé tvrdí, že Palestinci nacházející se v prezidentském sídle jsou stíháni pro přípravu a organizaci útoků proti izraelským občanům. Zástupce palestinské autonomní vlády Ahmad Abdur Rahmán to v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra odmítl a uvedl, že jde ve většině případů o palestinské bezpečnostní představitele. Ti podle Abdur Rahmána jednali se svými izraelskými protějšky na bezpečnostních schůzkách. Sám Jásir Arafat, který je izolován v druhém patře hlavní budovy, k situaci řekl, že se nevzdá.

Analytici v oblasti z toho usuzují, že dvacítku stíhaných Palestinců nevydá. Pozorovatelé poukazují na to, že v budově není dostatek vody ani potravin, protože armáda zničila skladiště a odpojila elektřinu.

Izrael k této operaci přistoupil po dvou sebevražedných atentátech v tomto týdnu, při kterých zahynulo šest Izraelců a desítky dalších utrpěly zranění. Jejím cílem prý není fyzicky ublížit Arafatovi, ale co nejvíc ho izolovat, ztížit mu život a přinutit ho, aby odešel do exilu.

Zdenka Turková, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme