Izrael nasadil do bojů v Gaze i rezervisty

Do bojů v pásmu Gazy vůbec poprvé od začátku války zasáhli také izraelští záložníci. Armáda povolala tisíce rezervistů už před dvěma týdny. Zatím ale sloužili na uvolněných místech vojáků, kteří odešli do bojové zóny. V izraelském vedení se mezitím vyostřují rozpory. Premiér Ehud Olmert chce v tažení pokračovat. Ministryně zahraničí Cipi Livniová a ministr obrany Ehud Barak ale volají po rychlém ukončení války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah izraelské rakety v palestinském pásmu Gazy | Zdroj: ČTK

Dosavadní boje izraelská armáda nazývá fází číslo dvě. Na fázi číslo tři zatím nedošlo a vyslání rezervistů do bojových operací má kódové označení "dva a půl".

Zároveň se ale usilovně pracuje na příměří. Rada bezpečnosti OSN i různé evropské delegace v tom nehrají roli - centrem diplomacie se opět stala Káhira. Šéf egyptských tajných služeb Umar Sulajmán jedná se zástupci Hamasu; s Káhirou je v kontaktu i vysoký činitel izraelské obrany Amos Gilad. Egypt je tak vlastně prostředníkem mezi Izraelem a Hamasem.

Zájem na příměří už prý ukazují obě strany. Hlavní neshody se točí kolem technických záležitostí - například mechanismů kdo a kde bude monitorovat pokusy o pašování zbraní do Gazy.

Přečtěte si také:
Vůdci Hamasu podle palestinských zdrojů uprchli z Gazy do Egypta

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme