Izrael násilně vyklidil palestinský tábor. Mezi odvedenými byli i dva Češi

Izraelské ozbrojené síly vyklidily stanový tábor, který si Palestinci v pátek postavili na vlastním území na místě chystané židovské osady. Na 500 vojáků a policistů odvleklo Palestince, kteří prý chtěli vytvořením vlastní nepovolené osady upozornit na osadnickou politiku židovského státu. Mezi desítkami aktivistů byli také dva občané České republiky. Zjistil to Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské ozbrojené síly násilně vyklidily protestní tábor u Jeruzaléma.

Izraelské ozbrojené síly násilně vyklidily protestní tábor u Jeruzaléma. | Zdroj: Reuters

Jak řekl Českému rozhlasu jeden z dvojice českých aktivistů, k Palestincům se prý přidal proto, aby ukázal, že ne všichni Češi podporují proizraelskou politiku pražské vlády. Celkem bylo v táboře v době nuceného vyklizení asi 15 cizinců a okolo stovky Palestinců.

Židé už si na okupovaných palestinských územích postavili za uplynulá desetiletí na 150 osad. V pátek k podobnému politickému gestu sáhli také Palestinci. Dvacítku stanů si Palestinci postavili u Jeruzaléma v místech, kde Izrael plánuje tři tisíce bytů pro židovské osadníky. Argumentovali tím, že na jejich vlastních pozemcích jim v tom nikdo nemůže bránit.

Izraelský soud vyklizení první palestinské osady na týden pozastavil. Dva čeští aktivisté popsali situaci tak, že přestože izraelský soud vydal nařízení, že policie a armáda nesmí proti táboru rozhodnout, ještě večer premiér Netanjahu rozhodl, že je to uzavřená vojenská zóna a že z bezpečnostních důvodů zasáhne. Dnes brzy ráno pak Palestince a jejich zahraniční příznivce z tábora odklidila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O násilném vyklizení palestinského tábora izraelskými vojáky informoval zahraniční zpravodaj Břetislav Tureček

Palestinci a jejich zahraniční sympatizanti kladli takzvaný pasivní odpor. Sedli si na zemi mezi stany a drželi se za ruce. Vojáci je pak odvezli. Obě strany se ale shodly, že až na drobné chvaty a potrhané oblečení nedošlo k většímu násilí ani ke zraněním.

Palestinci i aktivisté byli odvezeni v autobusech na vojenské stanoviště, kde jim zkontrolovali doklady, pak byli puštěni zpět na palestinské území a žádné právní problémy s úřady nemají.

Vše se odehrálo ve strategickém koridoru E1, tedy na palestinském území, kde chce Izrael navzdory Palestincům stavět další sídliště pro tisíce židovských osadníků. Těch už v Palestině žije více než půl milionu. Plány postavit novou židovskou osadu v koridoru E1 už několikrát odsoudilo Mezinárodní společenství a dokonce i Spojené státy americké je označily za provokaci.

Z hlediska izraelských zákonů aktivisté porušili zákon. Koridor E1 leží východně od Jeruzaléma, kde se Izrael snaží uplatňovat stoprocentní svrchovanost, palestinská autonomie tam nevládne.

Aktivisté ale tvrdí, že jde o území, které i OSN označila za součást palestinského státu, byť okupovaného Izraelem. Navíc prý stany stály na pozemcích soukromých vlastníků, které Izraeli nepatří. Proti sobě tak stojí dvě sady zákonů – izraelské a mezinárodní právo

Břetislav Tureček, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme