Izrael nechce mezinárodní pozorovatele v pásmu Gazy

Izrael odmítl evropský návrh na rozmístění mezinárodních pozorovatelů v pásmu Gazy. Oznámila to agentura Reuters, která citovala izraelskou ministryni zahraničí Cipi Livniovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropská delegace a Cipi Livniová | Zdroj: ČTK

Evropská unie navrhla, aby pozorovatelé dohlíželi na příměří, které Izrael v budoucnu uzavře s palestinským militantním hnutím Hamas. Šéfka izraelské diplomacie Livniová ale namísto toho požaduje, aby byly do Gazy vyslány pátrající týmy. Měly by hledat tunely, kterými Hamas pašuje zbraně.

Unijní misi vede šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. V oblasti je zároveň také francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podle mluvčího Evropské komise Amadea Tardia se nejedná o žádnou dvojkolejnost.

"Důležitá je efektivita. To je v této vyostřené době hlavní. A především je potřeba, aby bylo uzavřeno okamžité a bezpodmínečné příměří.

Evropská unie usiluje o co nejrychlejší dosažení příměří v oblasti pásma Gazy. Po rozhovorech s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou to prohlásil český ministr Karel Schwarzenberg. Na dotaz Českého rozhlasu ale Schwarzenberg řekl, že žádný konkrétní plán, jak příměří dosáhnout, jeho delegace nepřivezla.

Podle českého ministra totiž ani není úkolem takové mise podmínky příměří stanovovat. Zájem na zastavení bojů průběžně vyjadřují jak Izrael, tak Hamas. Obě strany ale vycházejí z toho, že protistrana zastaví útoky jako první.

Evropská delegace s Izraelci mluvila i o humanitární situaci v Gaze - k jejímu zhoršování přispívá už měsíce trvající blokáda. Tu Izrael na palestinské území uvalil poté, co se tam dostalo k moci hnutí Hamas. Cipi Livniová prohlásila, že s touto vládou v Gaze Izrael nemá žádnou povinnost přechody znovu otevírat.

Ministr Schwarzenberg se po jednání v Izraeli setká se zástupci mezinárodně uznávané palestinské samosprávy na Západním břehu Jordánu. S umírněným palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem dnes jednal francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Abbás následně vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému příměří v Gaze. Sarkozy označil akce Hamasu za bezohledné a neprominutelné. Nechal se také slyšet, že při osobním setkání vybídne izraelské lídry k co nejrychlejšímu ukončení násilí v pásmu.

Nicolas Sarkozy a Mahmúd Abbás | Foto: ČTK/AP

S hnutím Hamas Evropa jednat nebude

S palestinským militantním hnutím Hamas není možné vést formální mírové rozhovory - tuto pozici Evropské unie dnes znovu potvrdila Evropská komise.

"Toto je pozice Evropské unie. Existuje seznam vypracovaný Evropskou radou, který je pravidelně aktualizován. Tímto seznamem se řídíme - a v tomto seznamu teroristických organizací Hamas figuruje," řekl jeden z mluvčích Evropské komise Amadeu Tardio.

Marika Táborská, Břetislav Tureček, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme