Izraelská Židovská síla jde do zářijových voleb bez dvou politiků, soud jim kandidaturu zakázal

Izraelský nejvyšší soud zakázal kandidovat dvěma členům krajně pravicové strany Židovská síla. Rozhodnutí zdůvodnil rasistickými názory obou politiků. V neděli pozdě večer soud oznámil, že Benzi Gopstein ani Baruch Marcel nemohou jít do voleb, které se budou konat v září.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z politiků, jimž soud zakázal účast ve volbách, je Benzi Gopstein

Jeden z politiků, jimž soud zakázal účast ve volbách, je Benzi Gopstein | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Kandidatura Židovské síly vyvolala spory i na jaře, před dubnovými volbami, po nichž se nepodařilo sestavit vládní koalici; proto se volby opakují. V březnu volební komise velmi těsným hlasováním nakonec tuto krajně pravicovou protiarabskou stranu do voleb pustila.

Vedení Židovské síly se považuje za následovníka rabína Meira Kahaneho, který požadoval vyhnání Arabů z Izraele a obsazených palestinských území a anexi těchto území. Kahaneho strana Kach byla v březnu 1994 zařazena mezi teroristické organizace a zakázána. Obnovila činnost pod názvem Kahane chaj, ale i pak byla zakázána.

Soud v neděli rozhodl, že se Židovská síla může jako strana voleb zúčastnit, a zamítl požadavek, aby byla vyřazena celá.

Novinář Szántó: Usmíření Izraelců a Arabů není možné, leda by skončil Stát Izrael

Číst článek

Gopstein a Marcel se účastnit nemohou, stojí v soudním rozhodnutí, které se opírá o zákon zakazující „podněcování k rasismu“.

Volební komise minulý týden Židovskou sílu znovu do voleb pustila, konečné rozhodnutí ale musel učinit nejvyšší soud.

Marcel byl na stranické kandidátce druhý, Gopstein pátý. Podle průzkumů se strana do parlamentu nemusí dostat, protože ankety jí zatím nedávají potřebné minimum 3,25 procenta hlasů.

V jejím čele stojí právník a osadník z Hebronu Itamar ben Gvir, který byl za své krajně pravicové aktivity obviněn od dob svého dospívání 53krát a ve 46 případech byl viny zproštěn.

Ultranacionalistická a protiarabská Židovská síla je proti vzniku palestinského státu v jakékoli formě a proti veškerému vyjednávání s palestinskou samosprávou.

Volá po zrušení výsledků mírových dohod vyjednaných v 90. letech v Oslu a prosazuje anexi celého Západního břehu Jordánu. Izrael by podle ní měl „využít všech právních prostředků, které pomohou donutit nepřátele odejít“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme