Izrael nepustí Jásira Arafata do Bejrútu

Izraelský premiér Ariel Šaron řekl, že podmínky pro povolení cesty šéfa palestinské správy na summit Ligy arabských států nebyly naplněny. Za to, aby Arafat mohl do Bejrútu přijet, se marně přimlouvaly Spojené státy, Evropská unie i OSN. Na vrcholné arabské schůzce se bude projednávat saúdskoarabská mírová iniciativa na urovnání konfliktu na Blízkém východě. Setkání se překvapivě nezúčastní ani egyptský prezident Husní Mubarak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: ČTK/AP

Egyptské ministerstvo zahraničí Mubarakovu neúčast na summitu zdůvodňuje mimořádnými důvody, které vyžadují jeho přítomnost v Egyptě. V Bejrútu bude chybět také irácký prezident Saddám Husajn a libyjský vůdce plukovník Muammar Kaddáfí. Ten nepřijede kvůli tomu, že arabské státy údajně nevzaly dostatečně v úvahu dřívější libyjské návrhy na urovnání situace v regionu.

Ostatní delegace z více než dvou desítek arabských zemí se ale už na summit do libanonské metropole sjíždějí. Vrcholná schůzka tam začne ve středu. Analytici ji považují za největší příležitost k začátku urovnání arabsko-izraelských sporů. Jak přímo z Bejrútu uvádí zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, ve městě i v celém Libanonu panují mimořádná bezpečnostní opatření. Kdo z Libanonců nemusí vyjíždět autem nebo vycházet na ulici, zůstává doma.

Jitka Malá, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme