Netanjahuova nová vláda? Tvoří ji ministr-korupčník a provokatér z Chrámové hory, shrnuje analytik

V nové izraelské vládě Benjamina Netanjahua zasedly i krajně pravicové síly, je to poprvé v historii státu. Proti tomu demonstrují desítky tisíc lidí a nový kabinet politického veterána Netanjahua označují za nebezpečnou, zkorumpovanou a rasistickou. „Ve středu nejvyšší soud nařídil Netanjahuovi, aby vyhodil svého ministra Arje Deriho. Byl obviněn z korupce a za dva roky by se mohl stát ministrem financí,“ upozorňuje analytik Břetislav Tureček.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu

Nová vláda Benjamina Netanjahua vypadá jako uniformní blok pravicových až extremistických a náboženských stran, říká Břetislav Tureček | Zdroj: Profimedia

„Vášně v Izraeli se pravděpodobně hned tak neutiší. Jedna událost totiž přebíjí druhou,“ shrnuje situaci v Izraeli zahraničněpolitický komentátor Tureček, který je také vedoucím Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: zahraničněpolitický komentátor Břetislav Tureček. Moderuje Zita Senková

„Ministr zdravotnictví a vnitra Arje Deri loni slíbil, že se kvůli své korupční minulosti stáhne z politiky. Teď se najednou stal ministrem a v rámci rotace by měl za dva roky být dokonce šéfem státní kasy. Deri tvrdí, že nic neporušil, ale soud nařídil, aby ho Netanjahu z vlády vyhodil,“ popisuje analytik v pořadu Jak to vidí... na Dvojce.

Deri je členem ultraortodoxní strany Šas. „Dokonce už jednou za korupci seděl, má řadu škraloupů majetkové povahy,“ upozorňuje Tureček a dodává, že celá kauza má i další rozměr:

OSN žádá po Mezinárodním soudním dvoru vyjádření k okupaci palestinských území

Číst článek

„Před Deriho domem se sešly stovky jeho stoupenců, kteří křičeli, že je to rasismus. Protože Deri byl podle nich odstaven od moci bílými aškenázskými soudci evropského původu, zatímco Deri se narodil v Maroku a patří k sefardským Židům. I toto dělení izraleské společnosti je důležité.“

Upevnit moc

Dění kolem Deriho je další z komplikací, kterým Netanjahuova vláda čelí. „Byť vypadá jako uniformní blok pravicových až extremistických a náboženských stran,“ připomíná Tureček.

Trestnímu stíhání čelí ale i Benjamin Netanjahu, který veškerá obvinění vehementně odmítá. Obviněn je ve třech kauzách špatného nakládání s financemi, zpronevěry a korupce v řádu stovek milionů korun.

V současné chvíli, kdy je u moci, má samozřejmě řadu pák, jak dotažení soudů předejít. Jeho koalice teď mimo jiné například prosazuje kontroverzní soudní reformu, kdy by hlavní slovo, které v demokratických systémech vždy náleží justici, měli politici,“ zdůrazňuje Tureček a dodává:

Netanjahu sestavuje vládu. Ministrem se stane i extremista Ben Gvir, který byl v teroristické organizaci

Číst článek

Deri je členem ultraortodoxní strany Šas. „Dokonce už jednou za korupci seděl, má řadu škraloupů majetkové povahy,“ upozorňuje Tureček a dodává, že celá kauza má i další rozměr:

„Prioritou se stávají velmi účelové kroky, jak se upevnit u moci. V podtextu jsou snahy omezit vliv izraelské justice, která se často vyslovuje i třeba ve prospěch Palestinců tam, kde izraelský stát nebo jeho armáda porušují práva. Kontroverznost této izraelské vlády má i mezinárodní rozměr.“

Podrývání statu quo

Nevoli Palestinců vyvolala například i nedávná návštěva izraelského krajně pravicového ministra Bena Gvira na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Návštěvu ministra národní bezpečnosti a odsouzeného rasisty označili za provokaci nejenom Palestinci, arabské státy a izraelská opozice, ale také Německo a Spojené státy americké.

Netanjahu dohodl vládu s krajní pravicí. Své spojence zase přečůrá, tipuje komentátor

Číst článek

„Šlo nejenom o arogantní poselství vůči Palestincům, ale hlavně o to, že tím Izrael vlastně eroduje status quo zakotvený v mírové dohodě mezi Izraelem a Jordánskem. Bezpečnost má sice na starost Izrael, ale správa místa spadá do kompetencí Jordánska,“ vysvětluje Tureček.

„Současná vláda tedy podrývá nejenom základy izraelského bezpečnostního uspořádání se svými sousedy, ale třeba i spolupráci se Spojenými státy, kterým je velmi trapné, jak se Izrael nyní na mezinárodní scéně provokativně chová,“ soudí komentátor.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Zita Senková, opa, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme