Izrael obnovil útoky na jižní předměstí Bejrútu

Izrael znovu po několika dnech zaútočil na Bejrút. Letectvo bombardovalo šíitskou čtvrť Dahía na jihu metropole, kde se patrně ukrývají bojovníci Hizballáhu. Střely z bojových letadel ale dopadaly i na jiné části libanonského území. Před útoky prchají do bezpečí tisíce obyvatel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letecký útok

letecký útok | Zdroj: ČTK

Podle agentur otřásly čtvrtí Dahía, kterou Izrael považuje za mocenskou základnu šíitského hnutí Hizballáh, nejméně tři výbuchy. Jde o první izraelský útok v oblasti za několik dnů.

Jižní předměstí Bejrútu je nyní téměř úplně vylidněné. Varování izraelské armády, že bude metropoli znovu bombardovat, způsobilo masový odchod obyvatel na sever země. Podle zpravodaje Českého rozhlasu lidé odjížděli auty s celými rodinami do hor, aby je uchránili před nebezpečím.

Část lidí směřovala také k severolibanonskému městu Tripolis, i tam ale dopadly rakety odpalované z bojových letounů. Mířily na strategický most a na stanoviště libanonské armády. Libanonská televize LBC dnes hlásila chronický nedostatek elektrického proudu, vody ale i léků, v zemi kvůli izraelské blokádě dochází pohonné hmoty.

Na rozšířenou ofenzivu Izraele v jižním Libanonu reagují bojovníci Hizballáhu raketovou palbou. Proti židovskému státu za posledních 24 hodin vystřelili více než 200 kaťuší, na izraelské území dopadly i nejméně dvě střely Khaibar. Některé střely zasáhly i místa vzdálená až 70 kilometrů od libanonských hranic.

Raketa íránského původu Khaibar-1 zasáhla dokonce palestinské území na Západním břehu Jordánu. V kibucu Saar nedaleko města Naharia střela usmrtila 52letého muže jedoucího na kole. V nemocnicích za včerejšek ošetřili celkem 160 lidí zraněných při útocích. Od počátku konfliktu 12. července vypálil Hizballáh na sever Izraele přes 2000 raket, zahynulo při tom 19 civilistů.

Na severu Izraele zůstává už jen ten, kdo musí, například cizinci, kteří tady pracují. "Už jsme si na to všichni zvykli. Čas od času tady zkrátka vypukne válka. Nezaskočilo nás to. To, že občas někdo vystřelí kaťušu, je už normální součástí našeho života tady," říká polský číšník Adam Kurjata v hotelu Aljaška na izraelsko-libanonské hranici.

O diplomatické řešení konfliktu usiluje mezinárodní společenství na půdě OSN. Ve čtvrtek se měla v New Yorku konat konzultace generálního tajemníka OSN Kofiho Annana se zástupci zemí, které by mohly vyslat své vojáky do chystaných mezinárodních stabilizačních sil pro jižní Libanon. Setkání bylo už ale podruhé odloženo kvůli postoji Francie, která označuje takovou schůzku za předčasnou a nejprve požaduje trvalé příměří.

Izrael si přeje, aby byly na jihu Libanonu rozmístěny mezinárodní síly v počtu 15.000 mužů. V rozhovorech pro dnešní britské deníky The Times a The Financial Times to řekl izraelský premiér Ehud Olmert s tím, že vojáci by v oblasti setrvali do konce války mezi Izraelem a Hizballáhem. Olmert chce, aby přijely bojové jednotky "připravené aplikovat rezoluci OSN".

Izraelský ministr obrany Amir Perec naproti tomu prohlásil, že Izrael neustoupí mezinárodnímu tlaku a neuzavře s Hizballáhem příměří. Židovský stát podle něj složí zbraně až poté, co dosáhne svého cíle. Armáda chce vytlačit ozbrojence do vzdálenosti asi 30 kilometrů od hranic a odzbrojit je, aby už nemohli ostřelovat izraelské území.

Martin Dorazín, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme