Izrael obvinil několik vojáků za zločiny za války v Gaze

Další izraelští vojáci se budou zpovídat ze zločinů, kterých se podle vyšetřovatelů dopustili při loňské válce v Gaze. Jedná se i o zastřelení dvou palestinských žen, matky a dcery. Rozhodla o tom izraelská vojenská prokuratura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vybombardovaná továtní hala

Vybombardovaná továtní hala | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Podle izraelského tisku se poslední obvinění týkají čtyř případů. Vojenská prokuratura všechny vyšetřuje jako neuposlechnutí rozkazů a porušení předpisů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování izraeslkých vojáků, kteří spáchali zločiny během války v Gaze, mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Voják obviněný ze zabití žen se hájí, že střílel v sebeobraně, a to do nohou Palestinek. Podle svědků ale pálil do skupiny civilistů, která navíc měla bílé vlajky.

Deník Jediot Achronot rozebírá i případy, kdy prý vojáci používali Palestince jako lidské štíty. Při raziích v Gaze je údajně vodili před sebou, aby se sami nestali terčem palby. Takový postup ale kromě mezinárodního práva zakazuje i nařízení izraelského Nejvyššího soudu.

Vyšetřuje se i zabití 30 lidí z jedné rodiny při bombardování domů, kam sami Izraelci dříve asi stovku civilistů poslali, aby se tam schovali před boji.

Postup armády během konfliktu vyvolal ve světě tvrdou kritiku a vyšetřovací komise OSN dokonce vojáky obvinila z válečných zločinů. Izrael ale podobné názory zatím striktně odmítal jako očerňování země nebo projevy antisemitismus.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme