V Izraeli se dál v rychlém tempu očkuje. Vakcínu proti covidu dostal za necelé dva týdny milion lidí

Izrael už ohlásil milion očkovaných proti covidu-19. Podařilo se mu to díky rekordnímu tempu vakcinace necelé dva týdny po zahájení kampaně. Miliontým očkovaným je obyvatel palestinského města Umm al-Fahm, informovala agentura DPA.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti covidu vakcínou firem Pfizer a BioNTech | Foto: Frank Augstein | Zdroj: Reuters

Dosažení hranice jednoho milionu podle DPA ocenili izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr zdravotnictví Juli Edelstein. V Izraeli, který má 9,3 milionu obyvatel, tak už je proočkováno více než deset procent populace. Jedenasedmdesátiletý Netanjahu, který byl mezi prvními očkovanými, uvedl, že cílem je naočkovat 5,5 milionu lidí, pokud má být epidemie zastavena. Do konce ledna má být očkováno 2,25 milionu lidí.

Virus učinil z normálního chování riziko, řekla Merkelová v poselství k roku 2021. Nechá se očkovat

Číst článek

Jenom ve čtvrtek bylo v zemi podle ministerstva zdravotnictví očkováno přibližně 153 400 lidí. Dávku očkovací látky od firem BioNTech a Pfizer už dostalo více než 40 procent obyvatel starších 60 let.

Izrael očkuje podle expertů rychleji než kterákoli jiná země na světě. Podle údajů webu Our World in Data Izrael už aplikoval téměř 12 dávek vakcíny na 100 obyvatel, což je zdaleka nejvíc na světě.

Zároveň ale v Izraeli navzdory třetí částečné uzávěře země opět zrychluje šíření koronaviru. Za posledních 24 hodin přibylo podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví 5804 případů. Ve čtvrtek jich bylo dokonce 5831, tedy nejvíce od října. Ministerstvo zdravotnictví požaduje další zpřísnění protiepidemických opatření od neděle.

Vakcinační kampaň Izrael zahájil zahájil 19. prosince. První dávky jiné vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinula americká firma Moderna, by měl obdržet nejpozději do března.

Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v Izraeli prokázala u 426 749 lidí, 3338 z nich zemřelo, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme