Izrael odhalil jaderný reaktor v Sýrii počítačovou špionáží

Když Izrael před dvěma lety vybombardoval téměř dokončený jaderný reaktor v Sýrii, podklady k tomu získal hlavně díky důmyslné počítačové špionáži. V obsáhlém článku o tom informuje německý týdeník Der Spiegel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní část reaktoru

Vrchní část reaktoru | Foto: Marek Kuchařík | Zdroj: Český rozhlas

Sýrie stavěla tajný provoz v poušti na východě země s pomocí Íránu a Severní Koreje. Projekt ale skončil náletem sedmi izraelských bombardérů.

Jak píše německý časopis, určité podezření o syrském jaderném programu panovalo na Západě už před pěti lety. Jistotu ale dodala až na podzim 2006 operace izraelské tajné služby Mosad.

V Londýně se prý agentům podařilo namontovat speciální program do počítače, který si nechal v hotelovém pokoji jistý syrský představitel. Z notebooku pak už prý samy odcházely osvědčující údaje a korespondence, ale také třeba fotografie z tajné továrny.

Sýrie dodnes nepřiznala celý rozsah izraelského útoku. Jednak by tím potvrdila existenci reaktoru a jednak by odhalila, že naprosto selhala její protivzdušná obrana.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme