Izrael odložil odsun své armády z Betléma

Izrael prozatím upustil od svého záměru stáhnout své jednotky z Betléma a vesnice Bajt Džalá na západním břehu Jordánu. K částečnému odsunu z palestinských území mělo dojít v noci na neděli za podmínky, že v oblasti bude vládnout klid zbraní. Kvůli pokračujícím násilnostem byl ale odsun na neurčito odložen. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na představitele izraelské vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank

izraelský tank | Zdroj: ČTK

Podle blízkovýchodního spolupracovníka Radiožurnálu Michala Kotyka prakticky po celý den pokračovaly na předměstí Betléma potyčky a srážky. Podmínkou pro stažení armády z této oblasti bylo dodržení klidu zbraní ze strany radikálních Palestinců. Na této dohodě se aktivně podílely bezpečnostní složky Izraele a Palestiny. Ve večerních hodinách přišla zatím ne zcela oficiální zpráva o tom, že premiér Šaron plánovaný přesun armády dočasně zrušil. Jeho mluvčí poukazuje na pokračující střelbu z palestinské strany. Jisté je zatím jen to, že tanky, které se připravovaly na odsun z Betléma, opět zaujaly dřívější pozice ve městě.

Šaronova vláda původně svolila k částečnému odsunu armády pod tlakem Evropské unie a především Washingtonu, který nemá zájem na prohlubování konfliktu na Blízkém východě. Izraelské jednotky obsadily některé oblasti, které jsou oficiálně pod palestinskou samosprávou, po vraždě izraelského ministra Rechavama Zeeviho.

Rozhodnutí premiéra Ariela Šarona odložit odsun armády označil palestinský prezident Jásir Arafat za důkaz jeho nedostatečné vůle k míru.

Michal Kotyk, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme