Izrael odmítá mírový plán z Bejrútu a zvažuje odvetu

Izrael odmítl saúdskoarabský mírový plán na řešení blízkovýchodního konfliktu, který schválily arabské státy na svém summitu v Bejrútu. Izraeli vadí hlavně to, že by měl palestinským uprchlíkům umožnit návrat na izraelská území - to by prý znamenalo konec státu Izrael. Zároveň se chystá vrátit Palestincům jejich úder. V odvetě za večerní sebevražedný atentát v Netanji, při němž zahynulo 19 lidí, žádají někteří izraelští ministři masivní útok včetně sesazení palestinské samosprávy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

princ Abdalláh

princ Abdalláh | Zdroj: ČTK

V Bejrútu účastníci vrcholného setkání Ligy arabských států jednomyslně přijali iniciativu Saúdské Arábie na normalizaci izraelsko-arabských vztahů. Jak z dějiště vrcholné schůzky informuje zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, ke schválení iniciativy korunního prince Abdalláha došlo i přes rozdíly v názorech mezi jednotlivými zeměmi a přes ostrý postoj Sýrie, Libanonu, Libye a Jemenu. Tyto země totiž kromě podpory mírové iniciativy obhajovaly také zákonné právo národů, jejichž území je okupováno, na ozbrojený odpor. Analytici v oblasti ale očekávají, že realizace tohoto mírového plánu bude obtížná, ne-li nemožná.

Libanonský ministr zahraničí Mahmúd Hamúd přednesl při závěrečném jednání takzvané Bejrútské prohlášení, jehož součástí je také arabská mírová iniciativa. "Požadujeme, aby se Izrael stáhl ze všech arabských okupovaných území včetně Golanských výšin na linii z 4. června roku 1967 a území dosud okupované na jihu Libanonu. Požadujeme, aby došlo ke spravedlivému vyřešení otázky palestinských uprchlíků na základě rezoluce OSN číslo 194. Požadujeme ustavení palestinského státu s hlavním městem Jeruzalémem v rámci hranic ke 4. 6. 1967."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: Bejrútské prohlášení

Výměnou za to arabské země nabízejí v Bejrútském prohlášení, že tím budou považovat arabsko-izraelský kontakt vyřešený a budou pracovat na zajištění bezpečnosti pro všechny země v oblasti a zároveň nastolí normální vztahy s Izraelem v rámci atmosféry tohoto komplexního míru.

I druhý, závěrečný den summitu provázely komplikace - jednání začalo s dvouhodinovým zpožděním a navíc byla znovu zpochybněna účast palestinské delegace, zřejmě kvůli neshodám ohledně odvysílání projevu prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata, kvůli němuž ve středu Palestinci opustili jednání. Zároveň vedoucí palestinské delegace Farúk Kaddúmí pro palestinskou televizi řekl, že trvá na omluvě předsednictva summitu.

Počet obětí včerejšího sebevražedného atentátu v hotelu izraelského přímořského letoviska Netanja vzrostl podle upřesněné bilance na 19. Zahynul také palestinský útočník, který pocházel z řad ozbrojené složky radikálního islámského hnutí Hamas. Dalších nejméně 120 lidí utrpělo zranění, americká zpravodajská stanice CNN informovala až o 170 zraněných. Osmačtyřicet z nich je zraněno těžce.

Izraelská vláda okamžitě reagovala obviněním Palestinců ze spáchání "válečného zločinu" a přímou odpovědnost za útok připsala palestinské samosprávě. Prezident autonomie Jásir Arafat už nařídil zatknout klíčové představitele radikálních organizací Hamas, Islámský džihád a Brigády od Al-Aksá.

Podle zdrojů z Bejrútu se palestinský vůdce obává o svůj život, palestinská samospráva začala v obavě z odvety evakuovat své sídlo v Ramalláhu. Vyklízet začala také další objekty - budovy policie a školy. Do pásma Gazy vjely dva izraelské tanky a buldozer, které v blízkosti židovské osady Necarim zatarasily silnici spojující sever a jih pásma.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme