Izrael odmítá obvinění z útoku na německou vojenskou loď

Izrael odmítl, že by jeho dvě bojová letadla vypálila střely na německou vojenskou loď, která je součástí sil OSN u libanonských břehů. Židovský stát zároveň oznámil, že incident byl rychle vyřešen. Událost, při níž prý izraelské letouny na loď nalétávaly a vypálily dva varovné výstřely, potvrdilo německé ministerstvo obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě mise UNIFIL hlídají libanonské pobřeží | Foto: AFP

Dvě izraelská stíhací letadla odstartovala podle izraelské verze směrem k německé vojenské lodi, protože německý bojový vrtulník, který vzlétl v blízkosti hraničního města Roš Hanikra, se neidentifikoval podle pravidel OSN.

Mluvčí izraelské armády potvrdil, že v izraelských letadlech byl iniciován systém pro ochranu letounů před případným raketovým útokem. Podle mluvčího, kterého citoval izraelský rozhlas, byl ale incident rychle vyřešen.

Izraelci tvrdí, že šlo nanejvýš o nedorozumění kolem neohlášeného startu vrtulníku z německé vojenské lodi. Izraelský ministr obrany prý telefonicky ujistil svého německého kolegu, že izraelská armáda neměla vůči německým silám žádné agresivní úmysly.

Celý případ se dostal na veřejnost až poté, co informaci o zmíněném problému zveřejnil na svých internetových stránkách německý deník Tagesspiegel.

Německo převzalo velení nad námořní částí mírových sil OSN v Libanonu před deseti dny. Vyslalo do oblasti osm vojenských lodí s celkem 1500 námořníky, a tvoří tak v současnosti páteř námořních mírových sil. Pozemní mírové síly UNIFIL rozmístěné na libanonském území vede v současnosti Francie, která vyslala do kontingentu nejvíce vojáků. Posláním mírových sil je dohlížet na dodržování příměří mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hizballáh. Úkolem námořních sil UNIFIL je navíc zabránit pašování zbraní do Libanonu po moři.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme