Izrael odmítá rozhodnutí EU o označování výrobků. Je nemorální, říká Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ostře odsoudil označování výrobků ze židovských osad na palestinském Západním břehu, které na evropském trhu požaduje Evropská unie. Podle nových pokynů Bruselu musí být jako původ produktu uvedená okupovaná palestinská území, nikoliv Izrael. Unie tím zdůrazňuje, že židovské osady považuje za nezákonné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nesouhlasí s dohodou s Íránem | Zdroj: Reuters

Evropská komise včera schválila pokyny k jasnému označování zboží pocházejícího ze židovských osad. Podle ní nemůže být zboží pocházející z území, která Izrael okupuje, na evropském trhu prodáváno jako zboží vyrobené v Izraeli.

Izrael opatření označuje za diskriminační. Rozhodnutí podle něj bylo přijato z politických důvodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izrael ostře napadl rozhodnutí EU o označování výrobků. Více od blízkovýchodního zpravodaje ČRO Štěpána Macháčka

„Označování výrobků židovského státu Evropskou unií oživuje černé vzpomínky. Evropa by se měla sama před sebou stydět. Její rozhodnutí je nemorální. Izraelské ekonomice ale tyto kroky neuškodí, silná je na to dost,“ prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Opatření podle něj naopak pocítí Palestinci, kteří v židovských osadách pracují.

Prezident Reuven Rivlin po oznámení rozhodnutí Bruselu zrušil plánovanou návštěvu Evropského parlamentu, která se měla uskutečnit na začátku prosince. Izraelské ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance EU v Izraeli a sdělilo mu, že Izrael přerušuje s unií diplomatický dialog.

Velvyslanec Evropské unie v Izraeli Lars Faaborg-Andersen uvedl, že jde jen o označení původu, nikoliv varování pro zákazníky.

Jako krok k úplnému bojkotu nezákonných židovských osad uvítali postup Bruselu palestinští politici.

Podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Štěpána Macháčka je nepravděpodobné, že by nové označování produktů vyrobených v židovských osadách mohlo mít zásadní vliv na jejich odbyt, a tudíž, že by mohlo ohrozit palestinské pracovníky, jak tvrdí izraelský premiér.

„A i kdyby k tomu velice nepravděpodobnému poklesu produkce nebo odbytu těch výrobků došlo, tak se to může týkat maximálně 15 tisíc palestinských dělníků, kteří v osadách pracují. Nicméně je to 15 tisíc z celkového asi milionu Palestinců, kteří na Západním břehu pracují. Čili v tom výroku Benjamina Netanjahua spíše šlo trochu o demagogii než o faktické zhodnocení situace,“ poznamenal zpravodaj.

Štěpán Macháček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme