Izrael odmítl kompromis částečného uznání Palestinců

Izrael odmítl francouzský kompromisní návrh, aby palestinský prezident Mahmúd Abbás nežádal o plnoprávné uznání, ale pouze o povýšení statusu Palestinců v OSN na nečlenský stát. Zároveň se měli Palestinci podle návrhu zavázat k obnovení rozhovorů s Izraelem. Odmítnutí kompromisu oznámil mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na 66. Valném shromáždění OSN | Zdroj: Reuters

Diplomaté se snažili Palestince od žádosti o uznání plné státnosti, kterou chce dnes přednést na půdě OSN palestinský prezident Mahmúd Abbás, na poslední chvíli odradit.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chtěl debatu o uznání palestinského státu o rok odložit s tím, že by Palestinci získali v OSN statut pozorovatele a během dvanácti měsíců by se mohly vyřešit všechny sporné body týkající se tohoto kroku, zejména pak přesná definice území, které by bylo součástí nově vzniklého státu.

Francie se totiž, podobně jako mnozí západní diplomaté, obává, že po odmítnutí palestinské žádosti o uznání státu v OSN napětí na blízkém východě stoupne.

Palestinci Sarkozyho návrh neodmítli, Izrael s ním ale nesouhlasí. V tuto chvíli tak odmítá jakoukoli změnu mezinárodního postavení Palestinců.

Blízkovýchodní kvartet ve složení USA, EU, OSN a Rusko mezitím stále pracuje na plánu, jak odvrátit otevřenou diplomatickou válku v OSN. Abbás by podle něj sice požádal o uznání státu, ale na žádné hlasování by v brzké době nedošlo. Američané by se pak pokusili dotlačit Izrael a Palestince k jednacímu stolu.

Shromáždění v palestinských městech

Jak z palestinského Rámalláhu informoval zpravodaj Břetislav Tureček, přímo v centru se chystá velké pódium a obří plátno. V podvečer by se na něj měl pro tisíce diváků promítat Abbásův projev před OSN.

Podobná shromáždění mají být i v dalších palestinských městech, včetně východního Jeruzaléma.

Jan Prokeš, Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme