Izrael odmítl návrh OSN na vyšetření krvavého námořního zásahu

Izrael odmítl návrh OSN na mezinárodní vyšetření pondělního incidentu, kdy izraelští vojáci zabili při námořní razii devět tureckých občanů. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Foto: en.netanyahu.org.il

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun mu telefonicky navrhl, že by vyšetřování vedl bývalý novozélandský premiér Geoffrey Palmer, který je odborník na námořní právo. V týmu měl mít i zástupce Izraele, Turecka a Spojených států.


Netanjahu o svém odmítavém stanovisku informoval členy vlády. Pan Ki-munovi prý řekl, že vyšetřování musí být nestranné a že musí dbát na zájmy Izraele a izraelské armády. Ministři přou o to, jak by mělo vypadat případné vnitroizraelské vyšetřování. Shodují se, že cizinci by měli mít maximálně roli pozorovatelů.

Členové vlády se také pod mezinárodním tlakem radili, jak dál postupovat ohledně blokády Gazy. Většina ministrů tvrdí, že izolace palestinského je nezbytná kvůli riziku vyzbrojování tamních protiizraelských skupin. Například ministr sociálních věcí Jicchak Hercog ale prohlásil, že blokádu už je nutné zrušit a nahradit jiným systémem.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme