Izrael odstraní načerno postavené židovské osady

Do dnešního večera má izraelská armáda srovnat se zemí 10 židovských osad na západním břehu Jordánu postavených bez povolení. Jejich likvidaci nařídil izraelský ministr obrany Benjamin Ben Eliezer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský voják | Foto: ČTK/AP

Zrušeno by mělo být i dalších 60 židovských kolonií, které také vyrostly na palestinských územích bez svolení izraelských úřadů. Jak z Izraele se hlásí zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, je tento případ jeden z příkladů živelného obsazování kopců v blízkosti židovských osad.

Několik členů osady nebo rodin obsadí vrchol kopce, postaví z počátku pouze provizorní obydlí, což podle pozorovatelů není v souladu s mezinárodním právem.

Jde většinou spíše o tábory složené z několika karavanů nebo stanů na vybraných místech v očekávání, že osady budou fakticky uznány a že v nich začne výstavba montovaných domů.

Izraelské zvláštní jednotky zabily významného člena radikálního palestinského hnutí Hamas. V Nábulusu na západním břehu Jordánu skončil život Muhammada Táhira, který je podle Izraele odpovědný za smrt stovky Izraelců při sebevražedných atentátech.

Palestinci Táhirovi přezdívali "Inženýr 4" vzhledem k jeho pyrotechnickým znalostem. Přezdívka "inženýr" odkazuje na prvního z řady strůjců bomb Jahjá Ajáše, který byl zabit v roce 1996.

Milan Kopp, Jitka Malá, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme