Izrael odstranil v Jeruzalémě sporné detektory kovů, nahradí je 'důmyslnou technologií'

Izraelská vláda nechala od vstupů na posvátný okrsek na Chrámové hoře v Jeruzalémě odstranit sporné detektory kovu. S odvoláním na prohlášení bezpečnostního kabinetu o tom v úterý informovala agentura Reuters. Zavedení bezpečnostního opatření vyvolalo nové napětí i násilné střety mezi Izraelci a Palestinci.

Jeruzalém (Aktualizováno: 10:53 25. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští policisté rozebírají detektory kovů u vstupů na Chrámové hory. | Zdroj: Reuters

Izraelský bezpečnostní kabinet pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua po několikahodinovém nočním zasedání rozhodl, že nahradí detektory kovů „důmyslnou technologií". Podle izraelských médií by mohlo jít o kamery s vysokým rozlišením, které dokážou odhalit skryté předměty.

Kdy detektory kovu zmizí, vláda v noci neuvedla, ale jejich rozebírání začalo takřka bezprostředně.

Agentura AP ještě před oficiálním oznámením o odstranění detektorů informovala, že k Chrámové hoře míří těžké stroje a dělníci. Dokud nebudou zavedena nová bezpečnostní opatření, zvýší Izrael přítomnost bezpečnostních složek v oblasti, uvedl kabinet.

Krátce po rozhodnutí vlády začali izraelští policisté rozebírat detektory kovů. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Detektory kovu umístil Izrael v jeruzalémském Starém Městě u vstupů na Chrámovou horu poté, co zde tři arabští ozbrojenci zabili v polovině července dva izraelské policisty. Izraelské bezpečnostní složky následně útočníky zabily.

Palestinci nová izraelská bezpečností opatření odmítali a tvrdli, že Izrael porušil právo správy posvátného okrsku, který spadá pod muslimskou nadaci. Napětí vyústilo minulý týden ve střety, při nichž přišli o život nejméně čtyři Palestinci a stovky jich utrpěly zranění.

Zvažujeme odstranění bezpečnostních rámů u Chrámové hory, vzkazuje Izrael Palestincům

Číst článek

V pondělí koordinátor OSN pro izraelsko-palestinský mírový proces Nikolaj Mladenov varoval, že je nezbytné najít do pátku řešení krize kolem Chrámové hory, která může mít „katastrofální důsledky daleko za zdmi Starého Města". Kvůli novému napětí kolem Chrámové hory zasedala i Rada bezpečnosti OSN.

Chrámová hora jedním ze tří posvátných míst islámu, ale je významná i pro židy, protože v minulosti tam podle jejich tradice stával židovský chrám. Podle nynějšího uspořádání tam mohou jednou z bran židé vstupovat, ale mají zakázáno se na hoře modlit. Radikální kruhy se snaží prosadit změnu tohoto opatření a umožnit židům modlitbu místě někdejšího chrámu, což ale vláda odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme