Izrael odtajnil rozhovor se členem komanda, které zabilo zástupce Jásira Arafata

Izraelská vojenská cenzura uvolnila pro zveřejnění rozhovor se členem zvláštní izraelské jednotky, která zabila Abu Jihada, zástupce palestinského vůdce Jásira Arafata, při útoku v roce 1988. Obecně se věřilo, že Abu Jihad byl zavražděn izraelskými agenty ve své vile v Tunisu, ale Izrael to nikdy oficiálně nepřiznal. Ke zveřejnění dochází 24 let od Jihádova zabití a 12 let od smrti interviewovaného člena komanda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští policisté kontrolují muslimy | Foto: Břetislav Tureček

Jihadovo skutečné jméno bylo Khalil al-Wazir, spoluzakládal s Jásirem Arafatem Organizaci pro osvobození Palestiny a byl spojován s řadou smrtelných útoků na Izraelce. Jen v letech 1975 až 1978 jeho lidé zabili přes 50 izraelských civilistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smrti zástupce Jiskra Arafata mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Podle zahraničně-politického komentátora ČRo Milana Slezáka může zveřejnění rozhovoru podstatně ovlivnit palestinsko-izraelské vztahy:

„Palestinci usilují o zvýšení svého statutu v OSN. Řekli, že pokud se jim to povede, poženou Izrael k mezinárodnímu trestnímu soudu, což by pak mohli. Pak by se o těch případech mluvilo na vyšší mezinárodní úrovni.“

„V interview jsou neuvěřitelně zajímavé detaily o tajných operacích, které Izrael nikdy nekomentoval. Vždy se o nich jen spekulovalo. Vědělo se, že někteří členové Izraelských komand, kteří zabíjeli Palestince, nesoucí podle Izraele i části světové veřejnosti na rukou krev izraelských civilistů, se někdy převlékali za ženy. Týká se to například nynějšího ministra obrany Ehuda Baraka,“ uvádí Slezák.

Václav Sochor, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme