Izrael odvolal hlavního vyjednávače o příměří s Palestinci

Izraelský premiér Ehud Olmert sesadil hlavního vyjednávače, který měl dosáhnout příměří v pásmu Gazy. Politický ředitel ministerstva obrany Amos Gilad totiž veřejně kritizoval premiéra a pak se mu odmítl omluvit. Personální změna výrazně zasáhla do pokusů Egypta o zajištění klidu zbraní mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní Jeruzalém

Amos Gilad jednal o příměří řadu měsíců a dohoda prý byla na spadnutí. Pak se ale do věci vložil Olmert a prosadil, že pokud má být v Gaze klid, musejí nejprve Palestinci propustit zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita. Vyjednávač Gilad neudržel vztek a ostře se do premiéra za změnu postoje obul v novinách.

Izraelská média upozorňují, že jeho odvolání uzavřelo dosavadní vyjednávací kanály. Kancelář premiéra ale tvrdí, že kontakty s Egyptem převzali její lidé. V kauze hraje zásadní roli rivalita mezi premiérem a ministrem obrany Ehudem Barakem, který se za Gilada plně postavil.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme