‚Nemáme jinou volbu.‘ Izraelská vláda vyhlásila kvůli koronaviru celostátní karanténu

Izraelská vláda v neděli schválila v celé zemi třítýdenní karanténu, která vstoupí v platnost od pátku. Bude omezena svoboda pohybu, zavřou školy, nákupní střediska, restaurace nebo hotely. Opatření, jehož cílem je zbrzdit šíření koronaviru, oznámil premiér Benjamin Netanjahu.

Tel Aviv (Aktualizováno: 22:24 13. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Menahem Kahana | Zdroj: Reuters

Podle předsedy vlády je omezení pohybu v zemi nutné zavést, neboť podle varování expertů by zdravotní systém nemusel být s to zvládnout předpokládaný nárůst počtu těžkých případů nákazy, pokud se nic nepodnikne.

Podle nových nařízení lidé nebudou smět vycházet ven dále než 500 metrů od domova, s výjimkou nezbytných nákupů. Supermarkety a lékárny zůstanou otevřené a fungovat má dál dodávková služba.

Netanjahu mimo jiné řekl, že shromáždění budou omezena ve vnitřních prostorách na nejvýše deset lidí a venku na dvacet.

Rakousko hlásí rekordní přírůstek nakažených koronavirem. ‚Jsme svědky druhé vlny,‘ varuje Kurz

Číst článek

„Za okolností, které nastaly, nemáme jinou volbu,“ řekl k nově plánovaným omezujícím opatřením ministr zdravotnictví Juli Edelstein. „Není to snadné,“ poznamenal. „Ale budou-li tato pravidla dodržována, je na konci tunelu světlo.“

Nové restrikce zasáhnou i letošní oslavy svátku Jom Kipur (Svátek smíření), během kterého se tradičně konají velké rodinné sešlosti a lidé hromadně chodí do synagog. Izraelské úřady se obávají, že za současné nepříznivé epidemické situace by taková shromáždění přispěla k šíření koronaviru.

Agentura AP uvádí, že vláda se při rozhodování o zavedení celostátní karantény nemohla dohodnout na tom, jak mají vypadat modlitby o svátcích. Ačkoliv podrobnosti nejsou zatím známy, očekává se, že počet účastníků na nich bude drasticky omezen.

Situace v Izraeli

Za sobotu se v Izraeli potvrdilo 4158 nových případů nákazy, aktivních je přes 38 tisíc případů a za předchozích 24 hodin přibylo 26 mrtvých. Celkově se v zemi s asi devíti miliony obyvatel potvrdilo více než 152 tisíc nakažených a do dneška zemřelo s covidem-19 už 1103 lidí.

Kvůli tomu už dříve během neděle rezignoval ministr pro bytovou politiku Jaakov Licman, jehož strana ve vládě zastupuje ultraortodoxní židy.

Izrael v posledních týdnech zažívá prudký nárůst potvrzených případů nákazy a mírnější opatření dosud nepřinesla kýžený výsledek. Země má nyní v přepočtu na počet obyvatel jedno z nejvyšších temp šíření nákazy, napsala agentura AP.

Letos na jaře se v zemi díky omezení svobody pohybu a dalším restrikcím podařilo zastavit šíření případů infekce, jejichž počty byly tehdy mnohem nižší než teď. Celostátní karanténa ovšem tvrdě dopadla na izraelskou ekonomiku, která se propadla do recese a výrazně přibylo nezaměstnaných.

Ministerstvo financí odhaduje, že nové zmrazení chodu země hospodářství vyjde na 6,5 miliardy šekelů (asi 42 miliard korun). 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme