Izrael zpřísňuje opatření. Nezavře celá města, ale pro čtyřicítku obcí zavede noční zákaz vycházení

Izraelská vláda ustoupila ultraortodoxní komunitě a místo plánované uzávěry třicítky lokalit nejvíc zasažených koronavirem odhlasovala pouze noční zákaz vycházení. Jak v neděli oznámila izraelská média, vláda musela kvůli nespokojenosti komunity ultraordoxních židů odložit své jednání o uzávěře a hlasovala až večer.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ortodoxní židovští chlapci při sousedské oslavě svátku Lag ba-omer si zakrývají ústa a nos rouškami. | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Původně se počítalo s celkovou uzávěrou, která bude vyhlášena v asi třech desítkách nejpostiženějších měst. Mnohá z nich obývají Arabové nebo ultraortodoxní židé.

Premiér Benjamin Netanjahu kvůli výhradám ultraortodoxních věřících odvolal odpolední schůzi ministrů odpovědných za řešení situace kolem koronaviru a místo toho se sešel s vedením dvou koaličních ultraortodoxních stran Šas a Jednotný judaismus tóry.

V březnu potlesk, v červenci demonstrace. Izraeli má s nárůstem nakažených pomoci ‚koronavirový car‘

Číst článek

Vláda nakonec ustoupila jejich výhradám a vyhlásila jenom noční zákaz vycházení pro 40 měst. Platit má mezi sedmou hodinou večerní a pátou hodinou ranní, školy ale zůstanou v těchto městech zavřené, obchody, které neprodávají nezbytné zboží, musejí zavřít rovněž v sedm hodin večer.

Červený seznam

Ačkoli Netanjahu upozornil, že výběr měst na takzvaný červený seznam nemá nic společného s politikou, opozice ho kritizuje za nesmyslné ústupky. „Je to jednoduchá dohoda. Bibi (Netanjahu) dá ultraortodoxní komunitě vše, o co požádá, a výměnou ho oni vytáhnou z vězení,“ řekl poslanec opoziční strany Merec Jair Golan. Netanjahu je nyní souzen ve třech oddělených korupčních kauzách.

Přesný seznam měst označených jako červená má vláda zveřejnit později, ale v Bnei Braku, který na něm je a kde žijí hlavně ultraortodoxní židé, se v neděli konal protest, protože tamní obyvatelé nesouhlasí se zařazením svého města na seznam.

V Izraeli, ale také na palestinských územích v posledních týdnech začalo rychle přibývat nakažených koronavirem i úmrtí s covidem-19. V Izraeli zemřelo celkem 1012 lidí a nákaza se potvrdila u více než 130 000 lidí. Na palestinském Západní břehu Jordánu je 185 úmrtí a v Pásmu Gazy sedm.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme