Izrael opět bombardoval Bejrút a přístav Sajdá

Izraelské letectvo dnes opět bombardovalo libanonskou metropoli Bejrút a další cíle na východě a jihu země. Při útocích zahynul jeden civilista a nejméně 20 dalších lidí bylo zraněno. Izraelský rozhlas informoval, že židovský stát hodlá vyslat více jednotek na jih Libanonu. Toto území je baštou radikálního hnutí Hizballáh, jehož protiizraelské akce jsou příčinou už 12 dní trvající izraelské ofenzivy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letecký útok | Zdroj: ČTK

Dvanáct lidí bylo podle agentury AFP zraněno při útoku izraelských letadel na čtyři vesnice východně od přístavu Súr. Bomby dopadaly rovněž na oblast Baalbek na východě země, kde zahynul jeden civilista.

V Bejrútu se útoky zaměřily na čtvrť, kde má Hizballáh údajně svá sídla. Koordinátor humanitární pomoci OSN Jan Egeland označil dnes bombardování hustě obydlených čtvrtí Bejrútu za "porušení humanitárního práva".

Sídelní budova Hizballáhu byla rovněž terčem úderu v přístavním městě Sajdá na jihu země. Bylo to poprvé, co Izrael bombardoval vnitřní část města, do kterého se uchýlilo více 35.000 uprchlíků z nejohroženějších oblastí Libanonu. Předtím byla cílem izraelských útoků v Sajdě periferie, především mosty a přístup k dálnici.

Rakety vystřelené Hizballáhem dopadly mimo jiné na třetí největší izraelské město Haifa, kde údajně zahynuli dva civilisté a 14 lidí utrpělo zranění. Izraelská armáda dnes také nalezla tělo vojáka, který byl od minulého týdne pohřešován v jižním Libanonu po bojích s příslušníky Hizballáhu.

Izraelský rozhlas dnes informoval, že Izrael vyšle do jižního Libanonu více jednotek. Velení armády to odmítlo komentovat a zopakovalo, že vede na jihu Libanonu jen dílčí pozemní operace. Izraelští vojáci jsou od soboty například v jedné strategicky položené příhraniční vesnici.

Izraelský ministr spravedlnosti Chaim Ramon dnes ve vojenském rádiu řekl, že cílem ofenzivy je vytlačit Hizballáh 20 kilometrů od izraelské hranice. Další podrobnosti neuvedl. Potvrdil jen, že Izrael nechystá masivní invazi do Libanonu. Židovský stát chce vykořenit Hizballáh a podle Ramona počítá s tím, že na jihu Libanonu nejsou již žádní civilisté, neboť je Izraelci vyzvali k odchodu.

Na Blízký východ se dnes chystá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Ještě před jejím příjezdem by měli jednat s izraelskými představiteli ministři zahraničí Francie, Německa a Británie. Evropské země jsou k izraelské ofenzivě daleko kritičtější než USA, které se dosud nevyslovily pro příměří a z rozpoutání konfliktu jasně viní Hizballáh. Izraelský list Haarec napsal, že USA chtějí dát Izraeli na vedení vojenských akcí ještě jeden týden.

Izrael útočí na Libanon od 12. července. V souhrnu dosavadní bilance světové agentury uvedly, že izraelské útoky si vyžádaly životy 355 lidí, většinou civilistů. Ostřelování Izraele Hizballáhem zabilo 34 lidí.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme