Izrael opět usiluje o povýšení vztahů s Evropskou unií

Izrael tlačí na Evropskou unii, aby povýšila své vztahy se židovským státem. S odvoláním na diplomatické zdroje to píše izraelský deník Ha‘arec. Brusel zastavil sbližování s Izraelem loni na jaře, když nový izraelský premiér Netanjahu ohlásil přehodnocení mírového procesu s Palestinci. Teď ale jeruzalémská vláda poukazuje na to, že mírové rozhovory zase obnovila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton s palestinským prezidentem Mahmoudem Abbasem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem | Zdroj: ČTK

Jak píše Ha‘arec, ministerstvo zahraničí už poslalo instrukce svému zastoupení v Bruselu i ambasádám v jednotlivých unijních státech. Izraelští diplomaté tam mají v nejvyšších politických patrech lobovat za obnovení sbližovacího procesu.

Evropská unie v prosinci 2008 rozhodla, že povýší ekonomické i politické vztahy s Izraelem. Někteří čeští politici plánovali, že během českého předsednictví uspořádají první evropsko-izraelský summit. Pak ale Izrael zahájil válku v Gaze a ve volbách se k moci dostala radikální izraelská pravice. To celý proces prakticky zastavilo.

Izrael nyní ale zdůrazňuje, že předminulý týden s Palestinci obnovil přímé rozhovory.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme