Izrael opět usiluje o povýšení vztahů s Evropskou unií

Izrael tlačí na Evropskou unii, aby povýšila své vztahy se židovským státem. S odvoláním na diplomatické zdroje to píše izraelský deník Ha‘arec. Brusel zastavil sbližování s Izraelem loni na jaře, když nový izraelský premiér Netanjahu ohlásil přehodnocení mírového procesu s Palestinci. Teď ale jeruzalémská vláda poukazuje na to, že mírové rozhovory zase obnovila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton s palestinským prezidentem Mahmoudem Abbasem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem | Foto: ČTK/AP

Jak píše Ha‘arec, ministerstvo zahraničí už poslalo instrukce svému zastoupení v Bruselu i ambasádám v jednotlivých unijních státech. Izraelští diplomaté tam mají v nejvyšších politických patrech lobovat za obnovení sbližovacího procesu.

Evropská unie v prosinci 2008 rozhodla, že povýší ekonomické i politické vztahy s Izraelem. Někteří čeští politici plánovali, že během českého předsednictví uspořádají první evropsko-izraelský summit. Pak ale Izrael zahájil válku v Gaze a ve volbách se k moci dostala radikální izraelská pravice. To celý proces prakticky zastavilo.

Izrael nyní ale zdůrazňuje, že předminulý týden s Palestinci obnovil přímé rozhovory.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme