Izrael opět zvažuje tahání sladké vody v obřích vacích po moři z Turecka

Globální ekonomický propad a kritický nedostatek vody v Izraeli přiměly některé odborníky k oprášení originálního plánu: Surovinu by mohly do židovského státu tahat v obřích vacích námořní lodě z Turecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořní loď - ilustrační foto | Foto: Jarmilka Malochová

Tato myšlenka se poprvé objevila už před několika lety. Pak zapadla a Izrael se zaměřil hlavně na odsolování mořské vody. Teď se ale nápad s dovozem z tureckých řek vrací do hry, protože opatrnost investorů může zbrzdit výstavbu odsolovacích zařízení.

Vaky pro tahání vody po moři vymyslel Izraelec Roni Jafe. Experimentoval s obří textilní nádrží, do které se vešlo 60 tisíc kubíků. Předpokládá, že lodi by mohly tahat i náklad pětkrát větší. Technologie využívá toho, že sladká voda je lehčí než mořská, a vak proto plave na hladině.

Izraelské úřady jsou zatím skeptické ohledně nákladů i technického provedení. Ostražitost vyvolává i fakt, že by se Izrael mohl stát dovozem strategické suroviny závislým na jiné zemi.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme