Izrael dodatečně uznal devět osad na Západním břehu Jordánu. Světové mocnosti je považují za ilegální

Izraelský bezpečnostní kabinet, který má rozhodovací pravomoci, v neděli dodatečně formálně uznal devět židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Oznámil to podle agentury Reuters ultranacionalistický ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejdříve bez vody a s jedním generátorem elektřiny. Židovská osada Ariel se za desítky let hodně změnila

Židovská osada Ariel na Západním břehu Jordánu. Z původních několika karavanů vyrostla za desítky let plně vybavená města (archivní foto) | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Je to první takové rozhodnutí pod novou vládou premiéra Benjamina Netanjahua. A podle agentury Reuters pravděpodobně vyvolá odmítavou reakci Spojených států. Ty jsou dlouhodobě proti zřizování nových osad na území, na nichž chtějí Palestinci založit svůj stát.

Izraelci protestují proti současné vládě a chystané reformě soudů, podle pořadatelů jich přišlo 200 tisíc

Číst článek

Izrael zároveň oznámil masivní výstavbu nových domů v už existujících osadách. Podle Reuters kroky oznámili dva politici prosazující vznik nových osad. Už jejich začlenění do koalice vytvořené po volbách z 1. listopadu přitom naznačovalo krajně pravicový kurz.

Světové mocnosti považují osady za ilegální, protože zabírají území, s nímž Palestinci počítají pro svůj stát. Izrael to zpochybňuje. Od ovládnutí Západního břehu v roce 1967 zřídil podle organizace Peace Now 132 osad.

V posledních letech radikální osadníci zřídili mnoho osad bez vládního povolení. Některé policie srovnala se zemí, jiné dostaly povolení retroaktivně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme