Izrael za ostatky vojáka Baumela propustí dva vězně. Podle izraelských médií má jít o Syřany

Izrael propustí dva vězně výměnou za ostatky izraelského vojáka Zacharyho Baumela, který byl nezvěstný od roku 1982. Jeho tělo našli v Sýrii ruští vojáci ve spolupráci se syrskými kolegy. S odvoláním na zdroje z Jeruzaléma to v sobotu uvedla agentura Reuters. Totožnost vězňů známa není, podle izraelských médií jde o syrské vězně.

Jeruzalém (Aktualizováno: 17:01 27. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněná vozidla izraelské armády v Golanských výšinách | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Rusko začátkem dubna předalo Izraeli Baumelovy ostatky a osobní věci. Baumel byl ve svých 21 letech prohlášen za nezvěstného spolu se dvěma dalšími vojáky, kteří se zúčastnili invaze do Libanonu.

„Izrael se rozhodl propustit dva vězně jako gesto dobré vůle,“ řekl v sobotu izraelský úředník, který si přál zůstat v anonymitě. O totožnosti vězňů se nezmínil, uvedl jen, že rozhodnutí o jejich propuštění padlo poté, co byly získány Baumelovy ostatky.

Zprávy v médiích

Úředník reagoval na zprávy izraelských médií, podle nichž jde o syrské vězně. Syrské ani ruské úřady se k tomu nevyjádřily a komentář odmítl také mluvčí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Trump řeší spor o Golanské výšiny šokovou terapií. Bez obou aktérů a sám, tvrdí politolog Barša

Číst článek

List The Times of Israel v sobotu napsal, že budou propuštěni dva syrští vězni. To tvrdí i zdroje agentury Reuters, podle nichž propuštění zprostředkovala Moskva.

O tom, že návrat ostatků Baumela do Izraele je v zájmu Damašku, protože z izraelských věznic budou propuštěni syrští vězni, hovořil v ruské státní televizi RT ruský vyjednavač pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev.

Proč jsou syrští občané drženi v Izraeli, ale neuvedl.

Izraelský list Haarec poznamenal, že několik příslušníků nábožensko-etnické komunity Drúzů na Golanských výšinách je v současné době zadržováno za bezpečnostní delikty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme