Izrael osvobodil některé palestinské vězně

Izrael dnes propustil 398 vězněných Palestinců. Jejich osvobození odhlasovala na nedělní schůzi vláda a jde většinou o členy vládního palestinského hnutí Fatah. Izraelský premiér Ariel Šaron se zavázal k propuštění 900 palestinských vězňů na únorovém izraelsko-palestinském summitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propouštění palestinských vězňů | Foto: AFP

Šaron se i přes nesouhlas veřejného mínění pokouší podpořit politiku palestinského vůdce Mahmuda Abbáse. Proti němu stojí silná opozice radikálních muslimů. Jedním z těchto kroků je právě i propuštění několika stovek Palestinců z izraelských věznic.

Pět set trestanců se vrátilo k rodinám již letos v únoru. Zvýšená teroristická aktivita však měla za následek, že izraelská vláda tento proces zastavila. Izrael ve svých žalářích vězní nadále několik tisíc dalších Palestinců. Podle únorové dohody Šarona s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem se na svobodu nedostanou lidé, kteří se podíleli na protiizraelských atentátech.

Důvodem dnešního osvobození téměř čtyř stovek Palestinců je pozitivně ovlivnit plánované setkání obou premiérů. Mělo by k němu dojít 21. června, ale je nesporné, že středem zájmu zůstává připravovaný odsun Izraele z oblasti pásma Gazy.

Zdenka Turková, Michal Kotyk, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme