EU se neshodla na postihu Izraele za možnou anexi Předjordánska. Proti potrestání bylo i Česko

Státy Evropské unie se neshodly na plánu potrestat Izrael za případnou anexi části palestinského Západního břehu Jordánu. Část ministrů zahraničí unie v pátek navrhovala připravit možné postihy, řada států včetně Česka to však nepodpořila. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella chce evropský blok nadále usilovat o to, aby si židovský stát své plány rozmyslel.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spor Palestinců s příslušníky izraelské armády na Západním břehu Jordánu

Spor Palestinců s příslušníky izraelské armády na Západním břehu Jordánu | Zdroj: Reuters

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Některé evropské země v čele s Francií navrhují připravit sankce pro případ, že si Izrael své plány nerozmyslí. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn v pátek přirovnal připojení palestinských osad k ruské anexi Krymu, za níž Evropská unie potrestala Moskvu hospodářskými sankcemi.

Izrael má americkou podporu k anexi Západního břehu, potvrdil při návštěvě Jeruzaléma Pompeo

Číst článek

Například německý ministr Heiko Maas ale stejně jako řada dalších kolegů volil mírnější slova a nabádal k tomu, aby EU počkala na skutečné kroky nastupujícího izraelského kabinetu.

„Musíme pracovat na tom, abychom (Izrael) odradili od jakékoli iniciativy vedoucí k anexi,“ prohlásil po jednání Borrell, podle něhož musí unie pokračovat v diplomacii, jejímž cílem je existence dvou nezávislých států.

Postoj Česka

Česko patří v rámci EU k nejbližším izraelským spojencům a ministr Tomáš Petříček dal v pátek najevo, že by unie měla co nejdříve zahájit dialog s novou izraelskou vládou.

„Je rovněž nezbytné, abychom zahájili a udrželi konstruktivní komunikaci s partnery v regionu i se Spojenými státy, které hrají v blízkovýchodním mírovém procesu nezastupitelnou roli,“ uvedl český ministr po jednání.

Na případném společném postihu se musí unijní země shodnout jednotně, což je podle diplomatů vzhledem k očekávanému nesouhlasu Česka či Maďarska nepravděpodobné.

Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západní břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme