Islámské země na summitu vyzvaly k okamžitému ukončení vojenských operací v Gaze

Arabské a islámské země v sobotu na svém mimořádném summitu v Rijádu vyzvaly k okamžitému ukončení vojenských operací v Pásmu Gazy, které Izrael provádí v reakci na útok palestinského radikálního hnutí Hamás ze začátku října. Íránský prezident Ebráhím Raísí muslimské státy vyzval, aby uvalily ropné, obchodní a politické sankce na Izrael a označily izraelskou armádu za teroristickou organizaci.

Sledovali jsme online Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní summit arabských lídrů v Rijádu v Saúdské Arábii, na kterém se diskutuje o probíhajícím konfliktu mezi Izraelem a palestinskou militantní skupinou Hamás v Gaze

Zvláštní summit arabských lídrů v Rijádu v Saúdské Arábii, na kterém se diskutuje o probíhajícím konfliktu mezi Izraelem a palestinskou militantní skupinou Hamás v Gaze | Foto: Ahmed Yosri | Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summitu v saúdskoarabské metropoli prohlásil, že by měla být svolána mezinárodní mírová konference s cílem najít trvalé řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.

„V Gaze nepotřebujeme několikahodinové přestávky v bojích, ale trvalé příměří,“ řekl Erdogan.

Od křišťálové noci uběhlo 85 let. Nenávist opět roste, obáváme se vývoje, říká šéf Federace židovských obcí

Číst článek

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás prohlásil, že jeho národ čelí „genocidní válce, která nemá obdoby,“ a apeloval na Spojené státy, aby vyvinuly tlak na Izrael a přiměly ho zastavit ofenzivu v Gaze. Podle Abbáse Palestinci potřebují mezinárodní ochranu před izraelskými útoky.

Příměří bez podmínek

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zdůraznil nutnost okamžitého vyhlášení udržitelného příměří v Pásmu Gazy „bez omezení či podmínek“.

„Politika kolektivního trestání obyvatel Gazy je nepřijatelná a nemůže být ospravedlňována právem Izraele na sebeobranu či jakýmikoli jinými tvrzeními,“ uvedl Sísí.

Katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání účastníky rijádského summitu informoval, že jeho země se snaží vyjednat propuštění izraelských rukojmí držených radikály v Pásmu Gazy a doufá v brzké vyhlášení humanitárního příměří. Sání také kritizoval mezinárodní společenství, které podle něj selhalo.

„Jak dlouho bude ještě mezinárodní společenství jednat s Izraelem, jako by stál nad mezinárodním právem?“ tázal se.

Íránský prezident Raísí ve svém projevu v Rijádu ocenil aktivity Hamásu namířené proti Izraeli. „Není jiná cesta než Izraeli vzdorovat a my líbáme ruce Hamásu za jeho odpor vůči Izraeli,“ řekl.

Výzva k ukončení blokády

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán vyzval k ukončení izraelské blokády Pásma Gazy a umožnění dodávek humanitární pomoci do tohoto hustě obydleného území. Podotkl také, že Izrael je zodpovědný za „zločiny“ spáchané na palestinském lidu.

‚Žádný spěch.‘ Izraelská armáda je podle místních médií připravena na rok bojů v Pásmu Gazy

Číst článek

Salmán hostí společné zasedání Ligy arabských států a Organizace islámské spolupráce, jehož cílem je podle Rijádu „sjednotit úsilí a zaujmout jednotný společný postoj“ vůči válce v Gaze. Původně se měla zasedání obou organizací konat o víkendu odděleně.

Izrael zahájil bombardování Pásma Gazy a následnou pozemní operaci po útoku islamistického hnutí Hamás na jižní Izrael, při kterém podle izraelských úřadů 7. října zahynulo na 1200 lidí, převážně civilistů. Úřady v Pásmu Gazy, kde Hamás vládne, uvádějí, že při odvetných izraelských útocích od té doby zahynulo přes 11 000 Palestinců.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Užší vztahy s Íránem

Válka v Gaze změnila tradiční spojenectví na Blízkém východě, neboť Rijád v návaznosti na její vypuknutí navázal užší vztahy s Íránem, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Saúdská Arábie také odmítla tlak Spojených států, aby odsoudila Hamás, a pozastavila své plány na normalizaci vztahů s Izraelem.

Chceme po válce odpovědnost za Gazu, říká Abbás. Netenjahu si ale plánuje ponechat kontrolu

Číst článek

Raísího cesta do Saúdské Arábie je první návštěvou íránské hlavy státu od chvíle, kdy Teherán a Rijád ukončily léta nepřátelství na základě dohody zprostředkované Čínou.

Mezi ministry zahraničí arabských zemí, kteří se ve čtvrtek sešli na mimořádné schůzce k přípravě summitu, panoval nesoulad ohledně budoucího přístupu k Izraeli. Některé státy v čele s Alžírskem vyzvaly k přerušení všech diplomatických styků s Izraelem, sdělili agentuře Reuters dva nejmenovaní činitelé.

Skupina arabských zemí, které s Izraelem mají navázané diplomatické vztahy, se podle nich tomuto plánu vzepřela a zdůraznila, že je třeba zachovat otevřené kanály s vládou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme