Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Izrael ostřeloval dům vůdce Hamásu Sinvára. Útok v Pásmu Gazy si vyžádal nejméně 33 obětí

Při útoku izraelského letectva proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamás ve městě Gaza zemřelo nejméně 33 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Dříve izraelská armáda informovala, že podnikla nálet na dům, v němž žije vůdce Hamásu Jahjá Sinvár. Ozbrojenci z Hamásu už téměř týden odpalují rakety na izraelské území a izraelské letectvo proti nim podniká odvetné údery.

Jeruzalém/New York/Paříž (Aktualizováno: 14:54 16. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři vytahují dívku ze sutin v Pásmu Gazy po útoku Izraele. | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

Sinvár žije ve městě Chán Júnis v jižní části palestinského teritoria. Pravděpodobně se skrývá, stejně jako ostatní členové vedení Hamásu. Izraelské letectvo zaútočilo i na dům Sinvárova bratra Muhammada, který rovněž patří ke špičkám organizace, kterou Izrael, Spojené státy i Evropská unie považují za teroristickou. Další izraelské nálety mířily proti kancelářím Hamásu, skladům zbraní, rampám pro odpalování raket nebo několika desítkám bodů v síti podzemních tunelů.

Napříč Evropou se konaly demonstrace na podporu Palestinců. Pařížská policie nasadila vodní děla

Číst článek

Při pozdějším útoku, který byl nejkrvavější od začátku nynější izraelské operace, zemřelo podle palestinských úřadů nejméně 33 lidí, z toho 12 žen a osm dětí. Asi 50 lidí utrpělo zranění. Zasaženy byly tři budovy. Na místo vyrazili záchranáři, aby se z jejich trosek snažili vyprostit mrtvé a přeživší. „Slyšíte mě?“ volal jeden z nich do otvoru mezi sutinami. O několik minut později se podařilo vytáhnout živého člověka a odnést ho pryč na nosítkách.

Mluvčí izraelské armády bilanci mrtvých podle agentury Reuters nepotvrdil.

Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád připouštějí, že od pondělka, kdy boje naplno propukly, ztratily dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.

Agentura AP napsala, že Izrael zřejmě stupňuje útoky proti Hamásu, aby mu způsobil co největší škody. Mezinárodní vyjednávači se mezitím snaží dohodnout klid zbraní, útoky na šéfy Hamásu toto úsilí ale mohou mařit. V regionu je od pátku vyslanec Spojených států Hady Amr, v neděl se sešel s izraelským ministrem obrany Bennym Gancem. Ten Amrovi řekl, že Izrael „dělá vše pro to, aby zasahoval jen vojenské cíle a neubližoval civilistům, kdežto izraelští civilisté jsou terči nevybíravého útoku“.

V neděli se kvůli krizi sejde Rada bezpečnosti OSN. V úterý budou mimořádně jednat ministři zahraničí zemí EU.

2900 raket

V Izraeli v noci na dnešek dopadaly rakety vystřelené Hamásem v širší oblasti Tel Avivu i jinde. Za necelý týden Hamás a další militantní skupiny na izraelské území vystřelily 2900 raket, u 450 z nich se odpálení nezdařilo nebo rakety dopadly ještě v Pásmu Gazy. Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil 1150 raket, uvedla izraelská armáda.

Izraelská armáda zničila v Gaze budovu, kde měli kanceláře novináři. Tvrdí, že ji využíval i Hamás

Číst článek

Jihovýchodně od Nazaretu izraelští policisté zadrželi dva Jordánce, kteří u sebe měli nože. Jsou podezřelí, že v noci na neděli přešli jordánsko-izraelskou hranici a snažili se dostat do Jeruzaléma.

Současná eskalace násilí je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Zemřelo nejméně 181 lidí v Pásmu Gazy, včetně 52 dětí, zraněných je přes 1225, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Na izraelské straně je obětí na životě deset.

Boje začaly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě. Začátkem května se též očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě.

V sobotu izraelské letectvo zničilo výškovou budovu v Gaze, kde měla kanceláře americká agentura The Associated Press (AP) a katarská televize Al-Džazíra. Lidem se z domu podařilo odejít. Podle izraelské armády ho využívalo vojenské zpravodajské křídlo Hamásu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme