Izrael schválil ‚vzájemný a bezpodmínečný‘ klid zbraní s Hamásem. Bude na něj dohlížet Egypt

Izraelský bezpečnostní kabinet ve čtvrtek schválil klid zbraní, který má ukončit 11 dní trvající izraelskou vojenskou operaci proti bojovníkům teroristické organizace Hamás v Pásmu Gazy. Podle agentury AP rozhodnutí předcházel silný tlak ze strany Spojených států. Představitel Hamásu agentuře Reuters řekl, že skupina hodlá příměří dodržovat.

Jeruzalém/Gaza (Aktualizováno: 23:16 20. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský bezpečnostní kabinet ve čtvrtek schválil klid zbraní, který má ukončit 11 dní trvající izraelskou vojenskou operaci proti bojovníkům Hamásu v Pásmu Gazy (ilustrační foto) | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Sirény zněly v izraelských městech Aždot a Aškelon, stejně jako v obcích v okolí Pásma Gazy, ještě kolem 21.00 SELČ. 

Hamás probudil démony uvnitř společnosti, vyhrát nad Izraelem ale nedokáže, říká bývalý agent Mosadu

Číst článek

Izraelský bezpečnostní kabinet o pár desítek minut později oznámil, že návrh „vzájemného a bezpodmínečného“ klidu zbraní, který předložil Egypt, schválil jednomyslně.

Oficiální prohlášení uvádí, že o čase začátku příměří bude teprve rozhodnuto. Nejmenovaný člen kabinetu už ale uvedl, že klid zbraní začne platit ve 02.00 místního času (1.00 SELČ). Několik médií včetně egyptské státní televize a katarské televize Al-Džazíra předtím uvedlo stejnou hodinu. Také představitel Hamásu agentuře Reuters sdělil, že skupina bude respektovat klid zbraní od stejného okamžiku.

Představitel hnutí Hamás, které několik zemí zařadilo na seznamy teroristických organizací, mezitím agentuře Reuters sdělil, že skupina bude respektovat klid zbraní od stejného okamžiku.

Izraelská média s odvoláním na činitele uvedla, příměří bylo schváleno na základě „klidu výměnou za klid“.

Natasha Dudinski: Ničení majetku a lynčování v ulicích izraelských měst bylo děsivé, něco se bude muset změnit

Číst článek

Spektrum cílů, které chtěla izraelská armáda v pásmu Gazy zničit je podle izraelských generálů vyčerpané. Hnutí Hamás před uzavřením příměří uvedlo, že netrpí nedostatkem munice.

Bezpečnostní delegace

Několik minut po oznámení se podle Reuters na několika místech v Izraeli u hranic s Gazou opět rozezněly výstražné sirény. Zpravodaj Reuters v Gaze slyšel letecký úder. Bezprostředně však nebyly hlášeny žádné oběti.

Čtvrtečnímu oznámení předcházel středeční telefonát amerického prezidenta Joea Bidena s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Šéf Bílého domu Netanjahuovi řekl, že očekává významnou deeskalaci konfliktu, zprostředkovat příměří chtěly Egypt, Katar a OSN.

Tlak na Bidena roste. Kvůli konfliktu v Izraeli čelí kritice na více frontách, dohnala ho vlastní strategie

Číst článek

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí podle egyptské státní televize vyšle do Izraele a na palestinská území dvě bezpečnostní delegace, které mají usilovat o to, aby byl klid zbraní dodržován.

Hamás a jeho spojenec Islámský džihád dříve ve čtvrtek po osmihodinové pauze obnovily raketové útoky. Izrael mezitím pokračoval v úderech proti těmto skupinám, což zdůvodnil snahou odradit je od podobné konfrontace v budoucnu.

Izraelský ministr obrany Benny Ganc na twitteru uvedl, že izraelská ofenziva přinesla „bezprecedentní vojenské zisky“.

אני מבקש לחזק את כוחות הביטחון וצה"ל בהובלת הרמטכ"ל, שהביאו במהלך 11 הימים האחרונים להישגים צבאיים חסרי תקדים בעוצמתם, בדיוקם ובמשמעות האסטרטגית שלהם במאבק מול ארגוני הטרור ברצועת עזה.

21:59 – 20. 05. 2021

40 852

Od začátku bojů 10. května podle zdravotnických úřadů v Gaze zemřelo 232 Palestinců, včetně 65 dětí a 39 žen, a dalších více než 1900 lidí bylo v důsledku bombardování zraněno. Izrael tvrdí, že zabil nejméně 160 ozbrojenců.

Cukr, vodovodní potrubí i nevybuchlá munice. Hamás zasypává Izrael podomácku montovanými raketami

Číst článek

Raketová palba z Gazy si v Izraeli vyžádala 12 obětí včetně dvou dětí, stovky lidí byly zraněny.

Biden ve čtvrtek hovořil s egyptským prezidentem Sísím a Bílý dům označil zprávy o očekávaném příměří za povzbudivé.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric potvrdil, že vyjednavač OSN pro Blízký východ Tor Wennesland je v Kataru a doplnil, že OSN aktivně jedná se všemi relevantními stranami za účelem okamžitého příměří.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme