Izraelští vojáci zabili čtyři příslušníky organizace Hamás. Podle premiéra se jednalo o teroristy

Izraelské síly v neděli při přestřelkách na okupovaném Západním břehu Jordánu zabily nejméně čtyři příslušníky islamistického hnutí Hamás. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na izraelskou armádu. Premiér Naftali Bennett uvedl, že izraelské jednotky podnikly operaci proti „teroristům Hamásu, kteří se bezprostředně chystali provést teroristické útoky“. Mluvčí Hamásu podle agentury Reuters potvrdil, že zabití byli členy tohoto hnutí.

Ramalláh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střety se odehrály v době zvýšeného napětí v regionu po letošním konfliktu mezi Izraelem a Hamásem (Ilustrační foto) | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Podle palestinského resortu zdravotnictví tři Palestinci zemřeli při zásahu izraelských sil ve vesnici Biddu, která se nachází severozápadně od Jeruzaléma. Další byl zabit ve vsi nedaleko palestinského města Džanín. Izraelská armáda uvedla, že při bojích byli rovněž vážně zranění dva příslušníci bezpečnostních složek Izraele.

Podle armádního mluvčího se vojáci účastnili operace společně s bezpečnostní službou Šin Bet a pohraniční policií. Několik členů Hamásu podle něj při izraelské síly zatkly.

Hamás označil zabité za ‚hrdinné mučedníky‘, píše AP, podle níž islamistické hnutí ze smrti čtyř Palestinců viní ‚pokračující koordinaci‘ mezi izraelskou vládou a palestinskou samosprávou, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou autonomii. Palestinská samospráva zabití čtyř Palestinců odsoudila, za nedělní ‚krvavé ráno‘ je podle ní zodpovědný Izrael.

Nedělní násilnosti jsou nejsmrtelnějšími střety mezi izraelskými silami a palestinskými ozbrojenci na okupovaném Západním břehu Jordánu za posledních několik týdnů, poznamenala AP.

Vyšší riziko konfliktu

Odehrály se podle ní v době zvýšeného napětí v regionu po letošním jedenáctidenním konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, který vládne v Pásmu Gazy. V posledních měsících zemřely na Západním břehu Jordánu při střetech s izraelskými vojáky a během protestů více než dvě desítky Palestinců, podotkla AP.

Izrael dopadl poslední dva palestinské vězně. Šestice uprchla z věznice s nejvyšší ostrahou na začátku září

Číst článek

Izraelští představitelé podle Reuters už delší dobu vyjadřují obavy, že Hamás usiluje o posílení své pozice na Západním břehu a chce se tam postavit svému rivalovi - Západem podporované palestinské samosprávě, což zvyšuje bezpečnostní riziko pro Izrael, píše Reuters.

Izrael obsadil Západní břeh Jordánu za války v roce 1967 a v následujících desetiletích na tamním území vybudoval desítky izraelských osad, kde žije téměř půl milionu židovských osadníků.

Palestinci toto území považují za klíčovou část svého budoucího státu a osady, které považují za nelegální, vnímají jako zásadní překážku k vyřešení konfliktu. Z dalšího palestinského území - Pásma Gazy - Izrael stáhl vojáky i osadníky v roce 2005.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme