Izrael musí dát Palestincům stát nebo občanství. Bez řešení konflikt vybuchne, říká politolog Shanaáh

Spor o Gazu se odehrává i tisíce kilometrů od jejích hranic. Mnoho lidí cítí potřebu podpořit Izrael a jeho právo zasáhnout proti organizaci Hamás, v řadě světových metropolí naopak lidé vyšli do ulic s palestinskými vlajkami. „Mimo Evropu a Severní Ameriku lidé chápou palestinskou perspektivu. Na Západě je to jinak. Evropané mají velmi černé svědomí v tom, jak zacházeli historicky s židovskými komunitami,“ uvádí politolog Šádí Shanaáh.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé nesou vlajky během pochodu na vyjádření solidarity s Palestinci v Gaze

Lidé nesou vlajky během pochodu na vyjádření solidarity s Palestinci v Gaze | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

Poukazuje na to, že konflikt mezi Izraelci a Palestinci není odvěký, ale naopak velmi moderní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Šádí Shanaáh, politolog

„Palestinská perspektiva spočívá v tom, že oni na tom území žili stovky let. Ale na konci 19. století se skupina evropských Židů dohodla, že vytvoří stát na území, kde už byli jiní lidé. Okolnosti, za kterých vznikl stát Izrael, byly křivdou na původních obyvatelích,“ podotýká.

V celé věci prý nejde o samotnou existenci Izraele, ale o to, že Palestinci nemají vlastní stát, což je ve světě, který je tvořen státy jako základní jednotkou lidské organizace, nesmírně důležité.

„Když nemáte stát, nemáte ani práva a v podstatě neexistujete. Palestinci se už přes půl století snaží legalizovat svoji existenci a poukázat na to, že se jim děje křivda,“ upřesňuje.

Izrael podle něj úspěšně využívá symbol holokaustu, kterým ovšem vrcholilo pronásledování Židů ze strany Evropanů, nikoli Palestinců.

„Historie je jedna věc, druhá je to, že v západní Evropě se lidé dívají na Izraelce jako na bělochy, kteří stojí proti těm snědým muslimům,“ upozorňuje Shanaáh.

Roli prý hraje i diskutabilní koncept střetu civilizací, o kterém mluví například i premiér Petr Fiala (ODS).

„Mluvil o něm i bin Ládin a mluví o něm Írán nebo ruští ideologové. Někteří lidé chtějí, aby k tomu střetu došlo. A v perspektivě mnoha Čechů, kteří nemají znalosti o tom regionu, jsou to snědí barbaři proti poevropštěným Izraelcům, ke kterým se cítí být kulturně blíž,“ dodává.

Palestinci zvěrstvům nevěří

Přes zvěrstva spáchaná Hamásem na nevinných Izraelcích podle Shanaáha nelze odstřihnout kontext celého konfliktu. „Ta válka nezačala před dvěma týdny. Zároveň řada Palestinců nevěří, že k těm zvěrstvům vůbec došlo – to není tak, že je oslavují,“ tvrdí politolog, který působí na anglické University of New York in Prague.

Odložte pozemní útok na Gazu, apelují USA. Chtějí jednat o propuštění rukojmích, tvrdí média

Číst článek

Například jeho palestinští příbuzní prý na sociálních sítích sdílí videa zajatých či mrtvých izraelských vojáků nebo tvrdí, že zvěsti o řezaní hlav miminek jsou smyšlené, a přispívají ke konspirační teorii, že Hamás civilisty cíleně nezabíjel.

„Nikdo se zdravým rozumem by takovou brutalitu neoslavoval. Je to přirozená obranná reakce, nedokážou se srovnat s tím, že by někdo z jejich tábora něco takového prováděl,“ upřesňuje s tím, že podobně například spousta Srbů dodnes nepřipouští masakry muslimů během války v Jugoslávii.

Hamás podle Shanaáha nereprezentuje většinu Palestinců, ale představuje extrémní část spektra na škále od nenásilného odporu vůči Izraeli až po terorismus. „Jeden palestinský představitel poznamenal, že by hrozně rád absolutně odsoudil terorismus Hamásu, ale že toho není schopen v momentě, kdy probíhá konflikt. Většinou až když se konflikt vyřeší, tak nastává čas na nějakou sebereflexi  a i ta je obtížná,“ vysvětluje.

Politický problém

Shanaáh kritizuje izraelskou strategii vůči Gaze. Při bombardování umírá nepoměrně více civilistů než členů Hamásu a odříznutí obyvatel enklávy od dodávek vody, jídla a elektřiny je prý nemorální, nelegální i kontraproduktivní.

Toxické plyny a pasti. Izrael čeká pomalá válka v síti tunelů, které jsou desetkrát delší než Pásmo Gazy

Číst článek

K vyřešení konfliktu je prý nutné především dát Palestincům občanství – ať už v jejich vlastním státě, nebo v Izraeli, kde jich miliony žijí v právním limbu.

„Obávám se ale, že Izraelci vidí třetí možnost, jak si udržet území na Západním břehu donekonečna a nedat Palestincům státnost. A to je nebezpečné, protože je to neudržitelné. Nemůžete držet miliony lidí v nějakých enklávách a obehnat je ploty a židovskými osadami,“ zdůrazňuje.

„Frustrující je, že akademici i lidé cítící s Palestinci už dekády varují, že to bouchne. A když to bouchne, tak se všichni hrozně diví a vykreslují to jako nějakou novou válku. Že je zde stát Palestina, který z neznámého důvodu nesnáší Izrael, protože to jsou antisemité a bestie a kdesi cosi. Ten problém je politický a politicky se musí řešit, ne vojensky,“ uzavírá Shanaáh.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus výše.

Jan Bumba, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme