Evropští politici apelují na unii, aby se distancovala od Trumpova mírového plánu pro Palestinu

Téměř čtyři desítky bývalých vysokých evropských politiků v dopise vyzvaly Evropskou unii, aby nepřistoupila na americký blízkovýchodní mírový plán, jejž USA chtějí zveřejnit nyní, po izraelských volbách. Evropané musejí podle signatářů dopisu trvat na řešení izraelsko-palestinského problému ustavením nezávislé Palestiny, s čímž však Američané ve svém návrhu podle izraelského tisku nepočítají.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém/Washington/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci zdržující Palestince během únorových nepokojů v Hebronu (ilustrační snímek)

Izraelští vojáci zdržující Palestince během únorových nepokojů v Hebronu (ilustrační snímek) | Foto: Mussa Qawasma | Zdroj: Reuters

List The Washington Post píše, že plán, za nímž stojí prezidentův poradce a zeť Jared Kushner, počítá s palestinskou autonomií, nikoli se svrchovanou Palestinou.

Po ostřelování z Pásma Gazy našli v troskách domu v Izraeli jednoho mrtvého. Pět desítek lidí je zraněno

Číst článek

Americký prezident Donald Trump návrh označuje za „dohodu století“, jeho detaily nejsou známy. Podle arabských politiků návrh počítá s vytvořením ekonomických příležitostí pro Palestince. Izrael si však má udržet kontrolu nad palestinskými autonomními územími. Možnost řešit konflikt ustavením samostatné Palestiny, s čímž se počítalo v minulých mírových jednáních, plán neobsahuje.

USA avizovaly zveřejnění plánu několikrát, ale vždy to odložily, naposledy kvůli izraelským parlamentním volbám, jež se konaly 9. dubna. Premiér Benjamin Netanjahu, jehož Likud volby vyhrál, v kampani slíbil anexi části palestinského Západního břehu Jordánu. Řekl také, že o tom jedná s americkou administrativou.

Na EU se v dopise obrátilo 37 bývalých evropských politiků, mezi nimiž byli někdejší ministři zahraničí, premiéři a dva generální tajemníci NATO. Žádají v něm unii, aby trvala na ustavení nezávislé Palestiny a nepodpořila Trumpův plán, pokud v něm tento předpoklad nebude.

‚Realistické řešení’

Trump po Netanjahuově volebním vítězství řekl, že teď je velká naděje na uzavření míru. „Myslím, že teď, když Bibi (Netanjahu) zvítězil, máme větší šanci,“ prohlásil Trump, který Netanjahua krátce před volbami podpořil uznáním izraelské anexe syrských Golanských výšin.

Izrael kvůli protestům zpřísnil restrikce vůči Pásmu Gazy. Zmenší se zóny pro palestinské rybáře

Číst článek

Kushner o plánu hovoří sporadicky. V únorovém rozhovoru s arabskou redakcí Sky News řekl, že návrh obsahuje „realistické řešení“ všech základních témat včetně hranice. Tu v dnešní podobě je podle něj třeba „odstranit, aby se zajistila svoboda pohybu lidí a zboží“. Ekonomické návrhy, jež plán obsahuje, podle Kushnera pomohou nejen Palestincům a Izraelcům, ale celému regionu včetně Jordánska, Egypta a Libanonu.

Administrativa počítá s tím, že palestinský vůdce Mahmúd Abbás bude s plánem souhlasit. Palestinská samospráva ale s USA přerušila kontakty, když Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a nechal tam přestěhovat velvyslanectví z Tel Avivu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme