Izraelské banky pomáhají s budováním nelegálních osad, tvrdí lidskoprávní organizace

Izraelské banky napomáhají budování nelegálních židovských osad na území okupovaného Západního břehu Jordánu. Nabízejí totiž finanční služby novým osadníkům a místním radám. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Izraelské banky podle ní podporují rozšiřování osad, čímž přispívají k porušování práv Palestinců.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovská osada Ariel na palestinském Západním břehu Jordánu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Izraelské a zahraniční banky mohou mít vinu i v případě, že mají vlastnický podíl na domech v osadách.

Vzhledem k tomu, že izraelské zákony omezují finanční obnos, který mohou developeři žádat od kupců, bývají banky přímými partnery v projektech týkajících se budování nových osad, uvádí Human Rights Watch.

Izrael se zmocnil Pásma Gazy, Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma za války v roce 1967. Na Západním břehu Jordánu žije asi 400 tisíc izraelských osadníků a dalších 200 tisíc je ve východním Jeruzalémě, který Izrael anektoval bez souhlasu mezinárodní komunity. Z Gazy se Izrael stáhl v roce 2005.

Izraelské banky mlčí

Převážná část mezinárodního společenství označuje osady za nelegální a v rozporu s vytvořením nezávislé Palestiny. Izrael trvá na tom, že budoucnost osad musí být vyřešena v rámci mírových rozhovorů s Palestinci.

Zpočátku několik karavanů, dnes tisícová města. Židovské osady začaly vznikat před 50 lety

Číst článek

Izraelské banky na výzvu k reakci, kterou obdržely od Human Rights Watch, neodpověděly. Asociace bank v Izraeli, která hlavní banky v zemi zastupuje, se ke zprávě lidskoprávní organizace odmítla vyjádřit. Human Rights Watch izraelské banky vyzvala, aby zavřely své pobočky v osadách a neposkytovaly služby napomáhající jejich budování.

Právní poradkyně Anne Herzbergová z izraelské nevládní organizace NGO Monitor uvedla, že HRW se zaměřila na izraelské banky s cílem snížit jejich atraktivitu pro investory a obvinila Human Rights Watch z podpory bojkotu Izraele.

Herzbergová rovněž podotkla, že šéf Human Rights Watch pro Izrael a Palestinu Omar Shakir čelí deportaci, jelikož je obviněn z podpory bojkotu Izraele. Shakir vinu odmítá a kvůli rozhodnutí o vyhoštění se soudí s izraelskou vládou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme