‚Závažné porušení mezinárodního práva.‘ Generální tajemník OSN vyjádřil výhrady vůči plánu Netanjahua

Generální tajemník OSN António Guterres ve středu vyjádřil znepokojení nad plánem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua anektovat strategicky významnou část okupovaného Západního břehu Jordánu. Netanjahu v úterý prohlásil, že je připraven takto postupovat, vyhraje-li jeho strana Likud příští týden parlamentní volby. Podle Guterrese by avizovaný krok vážně porušoval mezinárodní právo.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plán anexe Jordánského údolí oznámil Netanjahu v úterý (ilustrační foto). | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Takové kroky, pakliže by byly uskutečněny, by představovaly závažné porušení mezinárodního práva, uvedl podle agentury Reuters šéf OSN v prohlášení.

Anektujeme část Západního břehu Jordánu, slíbil Netanjahu před izraelskými volbami

Číst článek

Byly by zničující pro šance na oživení vyjednávání o míru v regionu, zároveň by silně podkopávaly proveditelnost řešení se dvěma státy, dodal.

Netanjahu v úterý oznámil záměr uplatnit s budoucí vládou izraelskou svrchovanost nad Jordánským údolím a severní částí Mrtvého moře. Vyjádření učinil na mítinku v rámci kampaně před předčasnými volbami, které čekají Izrael příští úterý.

Podle agentury Reuters na zmíněném mítinku doplnil, že po zveřejnění amerického mírového plánu pro Blízký východ hodlá Izrael postavit další židovské osady.

Palestina reagovala na premiérova slova oznámením, že takový plán považuje za válečný zločin. „Veškeré dohody podepsané s Izraelem a závazky, které z nich plynou, by přestaly platit,“ řekl po Netanjahuově vystoupení předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Předčasné volby

Netanjahu plán anexe Jordánského údolí představil krátce před předčasnými volbami, které Izraelce čekají už 17. září. Letos to jsou v Izraeli už druhé předčasné volby a průzkumy se prakticky shodují se situací před pár měsíci.

Mírovou vizi nezveřejníme před izraelskými volbami, řekl o Trumpově plánu americký zmocněnec

Číst článek

Likud premiéra Netanjahua se těší přibližně stejné podpoře jako hlavní opoziční strana Modrá a Bílá Bennyho Gance. Rozhodovat tak budou jednotlivá procenta, možná jednotlivé hlasy.

Oznámení o anexi Jordánského údolí tak proto řada izraelských médií hodnotí jako předvolební trik, který nebude jednoduché zrealizovat. Pokud vůbec.

Premiérovým slovům věří zejména jeho voliči a příznivci dalších pravicových stran.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme