Izraelský vyjednavač: Desítky rukojmích jsou stále naživu, nemůžeme je tam nechat dlouho

Desítky izraelských rukojmí v Pásmu Gazy jsou stále naživu. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný vysoký izraelský představitel, který se účastní jednání o dohodě o příměří a propuštění rukojmích. Podle něj se čeká, zda palestinské hnutí Hamás odsouhlasí návrh, který představil americký prezident Joe Biden. Izrael však nechce hned slíbit konečné zastavení bojů.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský vojenský konvoj v Pásmu Gazy

Izraelský vojenský konvoj v Pásmu Gazy | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Palestinští ozbrojenci drží v Pásmu Gazy 116 rukojmí. Ještě minulý týden vysoký představitel palestinského hnutí Hamás stanici CNN řekl, že nikdo neví, kolik rukojmí je stále naživu.

„Desítky (rukojmích) jsou zajisté stále naživu,“ řekl agentuře AFP vysoký izraelský vyjednavač, který se účastní jednání o dohodě o příměří a propuštění rukojmí. „Nemůžeme je tam nechat dlouhou, zemřou,“ dodal.

Velvyslankyně: Humanitární pauzy v Gaze mají zlepšit distribuci pomoci. Kamionů tam jezdí více méně dost

Číst článek

„Nemůžeme v této fázi, a sice před podepsáním dohody, se zavázat k ukončení války,“ uvedl izraelský představitel.

Podle něj izraelská vláda ještě oficiálně neodsouhlasila Bidenův návrh. Ten počítá s první fází, kdy budou boje přerušeny na šest týdnů a propuštěna část rukojmí. Druhá fáze pak počítá s propuštěním všech rukojmí a úplným zastavením bojů. „Je tu však klauzule, že během první fáze se povedou jednání o druhé fázi,“ uvedl zdroj.

S dohodou nesouhlasil podle tisku beze změn ani Hamás. Šéf politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja na konci minulého týdne uvedl, že odpověď Hamásu je v souladu s hlavními body Bidenova návrhu, který podpořila i Rada bezpečnosti OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme