Izrael zintenzivní nálety v Pásmu Gazy. Zaměřit se chce na symboly palestinského Hamásu

Izraelští ministři zodpovědní za bezpečnost rozhodli o dalším vystupňování útoků na na palestinské Pásmo Gazy. Palestinské skupiny Hamás a Islámský džihád odtud v pondělí zahájily raketovou palbu a Izrael odpověděl vojenskou operací. O život přišlo podle nové bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celkem bylo od pondělka na Izrael vypáleno 1300 raket | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní kabinet se dohodl na zesílení úderů. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

V Izraeli a Gaze se roztočila nová spirála násilí. Napětí stoupá, k další eskalaci může vést ‚jediná raketa‘

Číst článek

Izraelské sdělovací prostředky z výsledku jednání bezpečnostního kabinetu usuzují, že konflikt s Hamásem potrvá ještě několik dní.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin. Mrtvých má být až šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Celkem bylo od pondělka na Izrael vypáleno 1300 raket, podle armády 180 z nich ve středu. Protivzdušná obrana zachycuje přes 90 procent raket, ale některé zasáhly domy například v Aškelonu nebo Sderotu a vyžádaly si oběti na životech.

Z izraelských měst je i ve středu hlášeno další násilí mezi židovským a arabským obyvatelstvem, některé záběry svědčí o lynčování. V Bat Jamu dav Židů napadl arabského řidiče, který se snažil ujet. Narazil ale na jiné auto a Židé ho vytáhli ven a zbili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme