‚Její jedinou zbraní byla zdravotnická vesta.‘ Tisíce Palestinců se v Gaze rozloučily se zabitou Razan

V Pásmu Gazy v pátek přišla o život při protestech u hranice s Izraelem jednadvacetiletá Palestinka Razan Nadžárová, která se stala od 30. března už 123. obětí násilí. Nadžárová byla podle palestinských zdrojů dobrovolnou zdravotnicí a o život přišla, když poskytovala první pomoc raněným u Chán Júnisu. Jejího pohřbu se v sobotu účastnily tisíce Palestinců.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb zdravotnice Razan Nadžárové. | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Razan Nadžárová podle palestinských médií zemřela, když poskytovala několik set metrů od svého domu pomoc raněným. Ten je teď polepen jejími portréty.

Desítky střel uprostřed noci. Izraelská armáda podnikla útoky na vojenské cíle v Gaze

Číst článek

Matka dívky v rozhovoru pro CNN řekla, že její dcera pomáhala raněným od samého začátku protestů na hranici Gazy a Izraele.

Více než 120 mrtvých

„Bála jsem se o ni, ale Razan nám říkala, že se nebojí, že cítí povinnost pomáhat a že nosí uniformu zdravotní sestry, která upozorňuje na její příslušnost k záchranářům,“ říká matka v rozhovoru. „Její jedinou zbraní byla zdravotnická vesta,“ dodala.

Nadžárová je druhou obětí z řad zdravotníků, kteří od konce března zemřeli při protestech Palestinců, 200 jich pak bylo při zásazích izraelských vojáků zraněno.

Celkem už zemřelo více než 120 Palestinců. Izraelští vojáci používají při střelbě po demonstrantech ostrou munici. Izraelská armáda oznámila, že případ Razan Nadžárové prošetřuje. „Izraelské ozbrojené síly pracují na vyvození důsledků z operační činnosti a snížení počtu obětí v hraničním pásmu Gazy,“ stojí v armádním prohlášení.

Pohřeb zdravotnice Razan Nadžárové. | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Izrael a radikální palestinské hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, zažily v minulém týdnu největší vzájemnou konfrontaci od roku 2014. Během úterka vypálily radikální skupiny z Pásma Gazy na Izrael 70 raket a dělostřeleckých granátů, izraelská armáda odpověděla útoky na 55 vojenských cílů v Pásmu Gazy.

Hamás následně oznámil, že uzavřel dohodu o příměří s Izraelem, izraelská armáda pak ve středu odvolala mimořádná bezpečnostní opatření v oblastech u hranice.

Nejnovější obnovení raketového ostřelování izraelského území radikály z Pásma Gazy a odvetné izraelské údery jsou hrozbou pro další trvání tohoto neformálního příměří, konstatovala agentura AP.

Protesty v Gaze jsou svolávány pod heslem návratu Palestinců do původních domovů jejich předků v dnešním Izraeli. Nejkrvavější byl 14. květen, kdy se u hranice sešel velký počet demonstrantů a 62 jich Izraelci zabili. V ten den USA otevřely své velvyslanectví v Jeruzalému po jeho přestěhování z Tel Avivu.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme