Izrael odstřeloval cíle Hamásu v Pásmu Gazy. Později dopadla raketa na prázdný dům v izraleském Sderotu

Izraelská armáda ve čtvrtek ostřelovala cíle radikálního hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy, reagovala tak na noční vypálení rakety z Pásma Gazy na Izrael, kterou ale ještě před dopadem zachytil izraelský systém protivzdušné obrany Iron Dome. Informovala o tom agentura Reuters. Večer pak dopadla další raketa na prázdný dům v izraelském městě Sderot. Způsobila pouze materiální škody.

Jeruzalém (Aktualizováno: 22:45 13. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jde o první větší ostřelování na hranici Pásma Gazy s Izraelem od začátku května, kdy strany neoficiálně uzavřely příměří. | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Izraelské rakety zasáhly „podzemní teroristickou infrastrukturu“ základny Hamásu na jihu Gazy, uvedla ve čtvrtek izraelská armáda. Podle Reuters nejsou zprávy o mrtvých ani zraněných.

První raketu z Pásma Gazy vypálili palestinští radikálové v noci na čtvrtek poté, co ve středu izraelská armáda uzavřela pobřežní vody u Pásma Gazy palestinským rybářům. Tímto krokem reagoval Izrael na vypouštění zápalných balonů z Pásma Gazy na izraelské území v posledních dnech.

Další raketa

Večer byla z Pásma Gazy vypuštěna další raketa na město Sderot. Policie oznámila, že tento útok způsobil materiální škody. Člen izraelského bezpečnostního kabinetu Joav Gallan řekl televizi, že čeká novou vojenskou kampaň proti Pásmu. „Rozhodneme o načasování a o podmínkách,“ sdělil.

Na hranicích Pásma Gazy už přes rok Palestinci pořádají protesty proti blokádě, kterou Izrael zavedl v roce 2007 po ovládnutí oblasti Hamásem a která spolu s boji způsobila humanitární krizi. Palestinci požadují také právo na návrat na historická území svých předků, kde je nyní Stát Izrael.

Mnozí Palestinci při protestech házejí na izraelské vojáky kameny a zápalné lahve a vojáci reagují střelbou ostrými náboji. Při protestech zemřelo 200 Palestinců a dva izraelští vojáci.

Začátkem května uzavřely izraelská armáda a Hamás po dvou dnech intenzivního ostřelování neoficiální příměří, které podle izraelské televize zahrnovalo závazek Hamásu zastavit násilí na hranicích, včetně ukončení posílání zápalných balonů a udržování 300metrové nárazníkové zóny od hranic. Izrael zato slíbil mimo jiné rozšířit oblast rybaření pro Palestince a částečně pustit do Pásma humanitární pomoc, napsal dnes deník The Times of Israel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme