Policie povolila Palestincům odstranit bariéry u Damašské brány. Schází se tam během ramadánu

Izraelská policie v neděli večer dovolila Palestincům odstranit zábrany u Damašské brány, jednoho z hlavních vstupních míst do jeruzalémského Starého města. Na místě se většinou Arabové scházejí po večerní modlitbě v době postního měsíce ramadánu, Izrael jim to však letos nepovolil. Krok podle agentury AFP pomůže uvolnit napětí mezi oběma skupinami.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci slaví odstranění zábran u Damašské brány, jednoho z hlavních vstupních míst do jeruzalémského Starého města | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Několik stovek mladých Palestinců se v neděli večer shromáždilo u Damašské brány, když policie tlampači oznámila, že je oblast přístupná všem. Rozhodnutí předcházely „konzultace s místními úřady, náboženskými vůdci a vyhodnocení situace“, uvedl mluvčí izraelské policie.

Izrael nebude spolupracovat s haagským tribunálem na vyšetřování válečných zločinů v Palestině

Číst článek

Odstranění bariér přihlíželi těžce ozbrojení příslušníci bezpečnostních složek, zatímco Palestinci provolávali „Svoboda“ a mávali palestinskými vlajkami.

Střety mezi pořádkovou policií a Palestinci propukly u Damašské brány po začátku ramadánu 13. dubna. Konfrontace vyvrcholila minulý čtvrtek, kdy se na místě sešli i židovští extremisté. Izraelská policie přitom zadržela přes 50 arabských protestujících a podle palestinských lékařů bylo 100 lidí zraněno. Protesty se z Jeruzaléma přelily i na Západní břeh Jordánu.

Pravděpodobně v reakci na situaci v metropoli v noci na sobotu palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy vypálili na izraelské území nejméně 30 raket. Izraelská armáda pak využila tanky a letectvo k protiútoku na neupřesněné cíle islamistického hnutí Hamás.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme