Izrael povolí americké kongresmance Tlaibové návštěvu babičky, pro Omarovou zákaz platí dál

Izrael povolí americké kongresmance Rashidě Tlaibové návštěvu rodinu v Západním břehu Jordánu. V pátek to uvedlo tamní ministerstvo vnitra. Zpráva přišla den poté, co Izrael Tlaibové a další člence americké Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarové vstup do země během plánované oficiální návštěvy političek zakázal. Tlaibová ale ve čtvrtek požádala o vstup z humanitárních důvodů.

Aktualizováno Jeruzalém (Aktualizováno: 12:40 16. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rashida Tlaibová

Rashida Tlaibová | Foto: Rebecca Cook | Zdroj: Reuters

Tlaibová, která je americká občanka s palestinskými kořeny, podle agentury Reuters odeslala izraelskému ministrovi vnitra ve čtvrtek dopis s žádostí o povolení návštěvy příbuzných, především babičky, které je přes 90 let. Vysvětlila v něm, že jde možná o poslední příležitost ji vidět. 

Na návrh Donalda Trumpa? Izrael zakázal vstup dvěma členkám amerického Kongresu

Číst článek

„Během mé návštěvy budu respektovat jakákoliv omezení a nebudu propagovat bojkot Izraele,“ napsala kongresmanka v dopise, který se později objevil v médiích. Ministr vnitra v pátek ráno rozhodl, že žádosti bude vyhověno na humanitárním základě.

Podvolení USA?

Úřady ve čtvrtek oznámily, že americké političky nedostanou povolení pro plánovanou oficiální cestu vzhledem ke svým výzvám k bojkotu Izraele kvůli okupaci palestinských území. K zákazu vládu vyzval i americký prezident Donald Trump, který je s poslankyněmi ve vážném sporu. 

Izraelská média píší, že odmítnutím cesty se Jeruzalém podvolil vůli amerického prezidenta. Agentura AP píše, že šéf Bílého domu tlakem na zákaz vstupu pro dvě členky Demokratické strany z dlouhodobé perspektivy ohrožuje základy americko-izraelských vztahů.

Premiér Benjamin Netanjahu nicméně už ve čtvrtek naznačil, že pokud by Tlaibová požádala o vstup do země, aby viděla rodinu, žádost o návštěvu by za předpokladu, že by během ní nepropagovala bojkot Izraele, zvážil.

Cesta bez Omarové

Izraelská televize Channel 12 upozorňuje, že Tlaibové sice může být vstup povolen, ale bez Omarové. Rodinná návštěva se má odehrát mezi 18. a 24. srpnem. 

Tlaibová i Omarová jsou muslimky a chtěly navštívit Jeruzalém a Západní břeh. Izrael jim cestu nedovolil s odvoláním na zákon, který umožňuje odepřít vstup těm, kdo propagují bojkot Izraele za jeho politiku vůči Palestincům, označovaný zkratkou BDS.

Novinář Szántó: Usmíření Izraelců a Arabů není možné, leda by skončil Stát Izrael

Číst článek

Jak uvádí AP, rozhodnutí Izraele neschvalují ani jeho tradiční spojenci, jako je například šéf senátní menšiny Chuck Schumer, což je nejvýše postavený Žid ve volené funkci v USA a trvalý obhájce Izraele. Řekl, že rozhodnutí poškodí americko-izraelské vztahy a podporu Izraeli v Americe. Zamítnout vstup členům Kongresu USA je známka slabosti, nikoli síly, řekl.

Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC), který se snaží o nepolitickou podporu Izraele, se domnívá, že ačkoli se stanoviskem Tlaibové a Omarové k bojkotu Izraele nesouhlasí, měly dostat možnost Izrael vidět. 

Každý člen Kongresu by měl mít možnost Izrael navštívit a seznámit se s naším demokratickým spojencem z první ruky, napsal výbor. Předsedkyně dolní komory Nancy Pelosiová rozhodnutí o zákazu cest označila za urážku, přes veškerou úctu k úžasnému Státu Izrael. Toto rozhodnutí ji hluboce zklamalo.

BDS a zákon o zákazu vstupu

Izrael schválil zákon, který umožňuje odepřít vstup těm, kdo propagují bojkot Izraele za jeho politiku vůči Palestincům, známý pod zkratkou BDS, v roce 2017. Příznivci hnutí, jehož název lze do češtiny přeložit jako Bojkot, stažení investic a sankce, vyzývá jednotlivce i instituce ke zvýšení tlaku na Izrael, aby ukončil okupaci palestinských území, zrovnoprávnil arabsko-palestinské občany Izraele a uznal právo na návrat palestinských uprchlíků a jejich potomků.


Schválení legislativy si brzy vysloužilo kritiku. Někteří kritici tvrdí, že jde o protidemokratický krok, který jen dál izoluje Izrael. „Zamezit podpůrcům BDS, aby naší zemi poškozovali zevnitř, je to nejmenší, co můžeme proti nenávistníkům Izraele udělat,“ uvedl tehdy ministr dopravy Bezalel Smotrich.


Podle listu The New York Times byl s odvoláním na zákon zakázán vstup do země 14 lidem. Tlaibová a Omarová jsou ale prvními americkými političkami. V minulosti byl přístup zamezen několika francouzským politikům a evropským představitelům, píše deník The Jerusalem Post.

 

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme