Šestá výměna. Izrael dostal seznam rukojmích, kteří mají být během dne propuštěni

Izrael obdržel seznam rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy, kteří mají být ve středu palestinskými ozbrojenci propuštěni, informovaly servery listu Haarec a The Times of Israel. K okamžitému propuštění všech rukojmích vyzvaly země G7. Server listu The New York Times zase napsal, že Izrael od začátku války s Hamásem výrazně více Palestinců zadržel, než jich v rámci dohody s Hamásem propustil.

Sledovali jsme online Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé s izraelskou vlajkou vyhlížejí v Tel Avivu přílet vrtulníku s propuštěnými rukojmími

Lidé s izraelskou vlajkou vyhlížejí v Tel Avivu přílet vrtulníku s propuštěnými rukojmími | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

Zprávu o dalším seznamu rukojmích k propuštění bez dalších podrobností sdělila kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Uvedla jen, že o tom informovala příbuzné zadržovaných.

Půjde o šestou skupinu rukojmích zadržovaných od 7. října, kterou mají Hamás a další radikální palestinské organizace propustit. Během dosavadního klidu zbraní v Gaze propustily celkem 81 rukojmích – Izraelců i cizinců.

Rukojmí jsou pro únosce komodita. Hamás si chce výměnami zlepšit reputaci, říká expert

Číst článek

K propuštění všech ostatních zhruba 160 rukojmích palestinské radikály vyzvali ministři zahraničí zemí G7. Vyslovili se také pro další prodloužení klidu zbraní, který má být podle dosavadních dohod šestidenní a vypršet má ve čtvrtek ráno.

Šéfové diplomacií dále podpořili izraelské právo na sebeobranu a zároveň zdůraznili význam ochrany civilistů a dodržování mezinárodního práva.

Izrael v souladu s dohodou zatím ze svých vězení propustil 180 Palestinců. Zároveň však podle listu The New York Times od říjnového útoku Hamásu zadržel na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě dalších nejméně 2000.

Palestinské zdroje hovoří dokonce o 3260 zadržených, mezi nimiž jsou podle nich také děti, ženy a starší osoby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme