Izraelské pozemní síly se připravují na hranicích s Pásmem Gazy. Hamás nadále pokračuje v palbě

Izrael ve čtvrtek podél hranice s Gazou soustředil pozemní jednotky, zatímco Hamás dál pokračuje v raketové palbě na izraelské území. Výzvy k ukončení nejintenzivnější palby za poslední roky mezitím přibývají z celého světa. V noci zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP.

Jeruzalém/Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci se připravují u hranic s Pásmem Gazy | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post.

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalémě v pondělí večer salvami raket z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád.

Jedna raketa odpálená z palestinské enklávy v noci na čtvrtek zasáhla dům nedaleko Tel Avivu, zraněno bylo pět Izraelců. Izrael při obnovených náletech v Gaze zničil šestipodlažní dům v centru města. Jednoho muže na jihu enklávy podle mediků zabila izraelská raketa.

V Pásmu Gazy podle poslední bilance Hamásu přišlo o život 83 lidí, včetně 17 dětí, a 487 osob bylo zraněno. Izrael informoval o sedmi obětech, včetně dvou dětí, vojáka a občanky Indie. Ve středu raketa vypálená z Gazy zasáhla izraelské město Sderot, v troskách domu zemřel pětiletý chlapec, uvádí The Jerusalem Post.

Potyčky a násilnosti mezi Židy a Araby se rozšířily do několika izraelských měst. Policie podle Reuters v Lodu a arabských městech v severním Izraeli v noci na čtvrtek zatkla na 150 lidí.

Izrael připravil bojové jednotky podél hranice s Gazou a podle vojenského mluvčího se nachází „v různých fázích přípravy pozemních operací“. „Náčelník generálního štábu přípravy kontroluje a poskytuje vedení,“ uvedl mluvčí Jonatan Konrikus.

Toxický plyn?

Zdravotnické úřady v Gaze uvedly, že vyšetřují noční úmrtí několika lidí, u nichž mohlo dojít k vdechnutí toxických plynů. Vzorky byly podle úřadů zaslány do laboratoře, a na definitivní závěry je tak příliš brzy.

I spoke with President Abbas about the ongoing situation in Jerusalem, the West Bank and Gaza. I expressed condolences for the loss of life. I emphasized the need to end rocket attacks and deescalate tensions.

02:35 – 13. 05. 2021

739 4170

Ke zklidnění situace se snaží přispět Spojené státy. „Vyjádřil jsem lítost nad ztrátou lidských životů. Zdůraznil jsem potřebu ukončit raketové útoky a deeskalovat napětí. Izraelci a Palestinci si zaslouží stejnou míru svobody, důstojnosti, bezpečnosti a prosperity,“ napsal na twitteru americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonátu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Analytik Tureček o konfliktu Izraele a Hamásu: Krize se objevují periodicky, jednoduché řešení neexistuje

Číst článek

Na stranu Izraele se ve svém středečním projevu jednoznačně postavil americký prezident Joe Biden. Biden v telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odsoudil raketové útoky Hamásu a dalších teroristických skupin proti Izraeli a vyjádřil „svou neochvějnou podporu bezpečnosti Izraele a legitimnímu právu Izraele bránit sebe a svůj lid“, uvedl Bílý dům.

Na úvod svého projevu prezident Biden vyjádřil naději, že násilí brzy ustane. Na místo odcestuje zmocněnec pro izraelsko-palestinské záležitosti Hady Amr.

‚Časově neomezený střet‘

Izrael kvůli ostřelování odklonil lety z Ben Gurionova letiště poblíž Tel Avivu na letiště na jihu země, koncipovaného jako alternativa v době ozbrojených konfliktů, uvádí Reuters.

V Izraeli a Gaze se roztočila nová spirála násilí. Napětí stoupá, k další eskalaci může vést ‚jediná raketa‘

Číst článek

Letecké společnosti British Airways, Lufthansa, Iberia a Virgin Atlantic zrušily veškeré lety do Tel Avivu, poté co tak učinily Delta Air Lines a American Airlines.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že údery proti vojenským schopnostem Hamásu a jeho spojenců v Gaze budou pokračovat. Izrael, Spojené státy a Evropská unie skupinu považují za teroristickou organizaci.

Ve středu izraelská armáda zabila vysoce postaveného velitele Hamásu a bombardovala několik domů, včetně výškových budov a banky, která podle Izraele sloužila aktivitám Hamásu.

Šéf Hamásu Ismáíl Haníja prohlásil, že „střet s nepřítelem je časově neomezený“.

1500 raket

Turecko, které v uplynulých letech přijalo v Istanbulu lídry Hamásu, vyzvalo muslimské země, aby zaujaly jednotný a jasný postoj k násilí mezi Izraelem a Gazou.

Izrael chrání před palestinskými raketami ‚železná kopule‘. Hamás se snaží drahý systém zahltit

Číst článek

Palestinský zdroj Reuters sdělil, že snahy Egypta, Kataru a OSN o klid zbraní nezaznamenaly posun.

Hamás a Islámský džihád od pondělního večera na Izrael vypálily 1500 raket, uvedla ve středu pozdě večer izraelská armáda. Dalších 350 raket se podle armády nepodařilo odpálit a „stovky“ jich zneškodnil izraelský obranný systém Iron Dome (železná kupole).

Ačkoli nejnovější problémy v Jeruzalémě byly okamžitým spouštěčem nejnovějších bojů, palestinská frustrace s nedořešení otázky vytvoření nezávislého palestinského státu v posledních letech zesílila, mimo jiné kvůli rozhodnutí předchozí americké vlády uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout tam ambasádu a kvůli mírovému plánu exprezidenta Donalda Trumpa, který Palestinci odmítli s tím, že podporuje budování osad na okupovaných územích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme