Žádné vyšetřování úmrtí 15 Palestinců nebude. Vojáci si zaslouží medaili, řekl izraelský ministr obrany

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman odmítl výzvy k vyšetření úmrtí 15 Palestinců zabitých izraelskou armádou během pátečních protestů na hranicích Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters. Izraelští vojáci podle ministra jednali přiměřeně, mířili jen na násilné útočníky a ti, kteří protestovali mírumilovně, nebyli nijak zraněni.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří z protestujících házeli na izraelské vojáky kameny a na řadě míst zapálili pneumatiky. | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Vedení radikálního hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, v sobotu uvedlo, že pět ze zabitých Palestinců bylo příslušníky jeho vojenského křídla, podle Izraele k Hamásu náleželo osm mrtvých a další dva byli členy jiných radikálních skupin.

Protesty Palestinců v Gaze pokračují, izraelská armáda zranila 70 lidí

Číst článek

K nezávislému vyšetřování střetů vyzvali generální tajemník OSN António Guterres i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

„Izraelští vojáci dělali, co bylo třeba. Myslím, že si naši vojáci zaslouží medaili," řekl Lieberman armádnímu rozhlasu. „A pokud jde o vyšetřovací komisi - žádná nebude," dodal.

Již během celého týdne si Palestinci v Pásmu Gazy postupně začali stavět stany u hranic s Izraelem. V pátek pak zahájili protest nazvaný „Pochod za návrat".

Nejprve šlo o demonstrace vsedě, brzy se ale shromáždění vymklo kontrole. Stovky Palestinců nereagovaly na výzvy organizátorů a izraelských vojáků a začaly zapalovat pneumatiky a házet kameny na příslušníky izraelské armády. Ti proti nim zasáhli.

Protesty jsou plánované na více než šest týdnů a měly by podle plánu vyvrcholit v polovině května, v den výročí vzniku státu Izrael.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme