Izraelská policie se u mešity Al-Aksá střetla s muslimskými věřícími. Zraněných je 163 lidí

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno v pátek při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Aktualizováno Jeruzalém (Aktualizováno: 6:29 7. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská policie při střetech s muslimskými věřícími u jeruzalémské mešity Al-Aksá

Izraelská policie při střetech s muslimskými věřícími u jeruzalémské mešity Al-Aksá | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Střety podle agentury AP vypukly poté, co izraelská policie na místě posílila nasazení v době večerních modliteb. Věřící podle ní směrem k policii házeli židle, boty a kameny, načež policie začala střílet.

V Izraeli se o sestavení vlády pokusí opoziční lídr Jair Lapid. Prezident mu na to dal čtyři týdny

Číst článek

Podle palestinských zdravotníků bylo při večerních střetech na třetím nejposvátnějším místě islámu zraněno nejméně 163 Palestinců. Mnohé z nich zasáhly pogumované projektily, a to do hlavy či oblasti očí. Více než 80 Palestinců bylo podle Červeného půlměsíce hospitalizováno. Zranění utrpělo podle sdělení izraelské policie také šest policistů.

Okupováno Izraelem

Ke střetům dochází v době zvýšeného napětí ve východním sektoru Jeruzaléma a na Západním břehu Jordánu, dvou palestinských územích okupovaných od roku 1967 Izraelem.

Izrael obsadil východní Jeruzalém za války v roce 1967, připojil ho ke zbytku města a celé je nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Dříve během pátku izraelské bezpečnostní složky zastřelily dva Palestince poté, co tři muži začali střílet na izraelskou základnu na Západním břehu Jordánu.

Ve východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh Palestinci demonstrují denně zhruba týden. Protesty souvisejí s odvolacím řízením, v němž má soud rozhodnout o vystěhování desítek Palestinců, do jejichž domů se hodlají nastěhovat židovští osadníci.

Izraelské úřady dosud identifikovaly 32 obětí tragické tlačenice. Mezi mrtvými je nejméně šest Američanů

Číst článek

Americké ministerstvo zahraničí nad současnou situací v Jeruzalémě vyjádřilo hluboké znepokojení a vyzvalo obě strany k deeskalaci. Zároveň vyjádřilo znepokojení nad hrozícím vystěhováním Palestinců.

„Je zásadní vyhnout se jednostranným krokům, které by zhoršily napětí nebo nás odvedly dále od míru. A to by zahrnovalo vystěhování, osadnickou aktivitu a demolice domů,“ řekla novinářům ve Washingtonu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jalina Porterová.

‚Nebezpečná hra‘

Sousední Jordánsko, které s Izraelem uzavřelo mírovou dohodu v roce 1994 a je správcem komplexu, v němž se nachází mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm, v pátek označilo „pokračující ilegální aktivity a provokativní kroky Izraele“ za „nebezpečnou hru“.

„Budování a rozšiřování osad, zabavování pozemků, ničení domovů a deportace Palestinců z jejich domovů jsou nezákonné praktiky, které udržují okupaci a podkopávají šance na dosažení spravedlivého a komplexního míru, který je regionální a mezinárodní nutností,“ uvedl na twitteru jordánský ministr zahraničí Ajmán Sadáfí.

Vůdce ozbrojeného křídla palestinského radikálního hnutí Hamás, které vládně v Pásmu Gazy, Muhammad Díf tento týden varoval Izrael, že za vyhánění Palestinců z východního Jeruzaléma draze zaplatí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme