Při protestech u hranic Pásma Gazy zastřelili izraelští vojáci jednoho Palestince, 50 dalších zranili

Izraelští vojáci v pátek při protestu u hranice s Pásmem Gazy zastřelili Palestince a dalších více než 50 lidí zranili. S odvoláním na sdělení ministerstva zdravotnictví v Gaze o tom informovala agentura Reuters. Podle izraelské armády se protestu zúčastnilo asi 7000 Palestinců a někteří z nich házeli na vojáky zápalné lahve.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják (ilustrační foto) | Foto: Mussa Qawasma | Zdroj: Reuters

Zastřelen byl podle palestinského ministerstva dvacetiletý muž a dalších 52 lidí bylo zraněno, z toho 27 zasáhly ostré náboje. Izraelská armáda uvádí, že vojáci rozháněli dav obvyklým postupem a žádné ostré náboje nepoužili.

Vládu v Izraeli bude znovu sestavovat Netanjahu. Pokud uspěje, stane se premiérem už popáté

Číst článek

Palestinci už 18 měsíců každý týden demonstrují za právo na návrat na historická území svých předků, která nyní leží v Izraeli, a za zrušení blokády Pásma Gazy. Tu v roce 2007 zavedly Izrael a Egypt poté, co pásmo ovládlo radikální hnutí Hamás.

Izrael jakékoliv právo Palestinců na návrat odmítá. V uplynulých měsících Egypt, Katar a OSN usilovaly o zajištění klidu na hranici mezi Izraelem a Gazou.

Od začátku protestů v březnu 2018 izraelští vojáci podle Reuters zastřelili u hranice zhruba 210 Palestinců. Ve stejném období palestinský odstřelovač u hranice zastřelil izraelského vojáka a další izraelský voják byl zabit při tajné operaci v Gaze, napsala agentura.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel pásma neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně.

Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014. Při první arabsko-izraelské válce v roce 1948 uprchlo nebo bylo vyhnáno ze svých domovů na 700 000 Palestinců. Dvě třetiny z obyvatel Gazy tvoří potomci uprchlíků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme