Izraelská armáda rozšířila své operace v Pásmu Gazy. Dalších osm jejích vojáků zemřelo

Izraelská armáda o víkendu ještě rozšířila své operace v Pásmu Gazy. Nyní hlásí složité boje v hustě osídlených oblastech okolo města Chán Júnis. S odvoláním na mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho o tom v neděli informovala agentura DPA. Podle ní tak válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás pokračuje i o Vánocích. V tvrdých bojích v Pásmu Gazy zemřelo dalších osm izraelských vojáků, oznámila v neděli armáda.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský vrtulník Apache u hranic mezi Izraelem a Pásmem Gazy

Izraelský vrtulník Apache u hranic mezi Izraelem a Pásmem Gazy | Foto: Violeta Santos Moura | Zdroj: Reuters

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari uvedl, že se vojákům daří pronikat do stále dalších bašt Hamásu. Pozemní síly od začátku války zničily nebo zabavily přibližně 30 tisíc výbušných zařízení, včetně protitankových střel a raket, vyjmenoval.

Hagari počítá s tím, že Izrael v příštích dnech dále navýší kapacitu divize bojující u Chán Júnisu. K časově náročnému ničení tunelů Hamásu je podle něj potřeba i řada techniků.

Počet vojáků zabitých při pozemní ofenzivě proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás, která začala 20. října, stoupl na 152, napsal izraelský deník The Times of Israel.

Deseti tisícům dětí v Gaze hrozí nebezpečná podvýživa, situace je katastrofální, varoval UNICEF

Číst článek

V sobotu izraelská armáda informovala o pěti zabitých vojácích, za víkend je jich tak už 13. Čtyři z nyní zabitých pocházeli ze 7. obrněné brigády a bylo jim kolem dvaceti let. Zahynuli na jihu Pásma Gazy.

Při bojích v jeho střední části zahynuli dva vojáci ze záložní pěchotní jednotky a dva parašutisté v záloze.

Izraelská ofenziva je odvetou za útok Hamásu ze 7. října, při němž islamisté povraždili v Izraeli na 1200 lidí a na 240 dalších unesli do Gazy. Izrael nejprve začal bombardovat Pásmo Gazy a koncem října pak zahájil pozemní operaci.

Vojenské údery Izraele v Pásmu Gazy si od začátku aktuálního konfliktu vyžádaly přes 20 tisíc mrtvých a více než 53 tisíc zraněných, tvrdí úřady v Gaze, nad nimiž má kontrolu Hamás. Izrael civilní oběti přičítá tomu, že ozbrojenci Hamásu využívají hustě obydlené čtvrtě.

V Gaze žilo na 2,3 milionu lidí. Velká většina z nich musela opustit své domovy a nachází se teď ve velmi složitých podmínkách na jihu Pásma Gazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme